Erişilebilirlik

Obama'dan Bireysel Silahlanmaya Karşı Yeni Öneriler


Başkan Barack Obama ateşli silahların yol açtığı şiddet olaylarının engellemesi amacıyla yeni öneriler açıkladı. Önerilerin Obama yönetimini, bireysel silahlanma yandaşları ve silah lobileriyle ciddi siyasi çekişmeye sokması bekleniyor.

Başkan Obama Kongre’den bu konuda hızlı adımlar atmasını isterken çocukları korumanın, toplumun en önemli görevi olduğunu söyledi. Obama konuşmasında “Çocuklar için ve bu çok sevdiğimiz ülke için doğru olanı yapalım,” diye konuştu.

14 Aralık’ta Connecticut eyaletinin Newtown kentinde düzenlenen ve 20’si çocuk, 26 kişinin öldüğü silahlı saldırının hedefi olan okulun öğrencileri bugün Obama’yı ziyaret etti.

Başkan Obama 14 Aralık gününü iktidarının en kötü günü olarak niteledi ve bugün yasama organlarının aldığı kararların tüm gelecek nesilleri etkileyeceğini söyledi. Obama kendini ziyaret eden çocukları kastederek “Onların sesleri bizi değişmeye itmeli,” diye konuştu.

Başkan Obama’nın önerileri taarruz silahlarını yasaklamayı, silah satışı öncesi özgeçmiş taramalarının sıkılaştırılmasını ve akli dengesi bozuk kişilerin tedavi imkanlarının genişletilmesi gibi unsurlar içeriyor. Öneriler arasında ayrıca yüksek kapasiteli şarjörlerin yasaklanması, okulların acil durumlar için hazır hale getirilmesini ve ateşli silahlarla işlenen suçlarla ilgili araştırmaların devam etmesi bulunuyor.

Amerika’nın en büyük silah lobisi olan Ulusal Ateşli Silahlar Birliği (NRA), konuyla ilgili yayınladığı televizyon ilanında, kendi kızlarının okulunda silahlı güvenlik bulunan Başkan Obama’nın, diğer okullarda bu uygulamaya izin vermemesini “seçkincilik ve ikiyüzlülük” olarak tanımladı.

Silah denetimine karşı olan NRA, bu tarz denetimlerin geçmişte işe yaramadığını, kamu güvenliği ve suç oranı üzerinde hiçbir etkisi olmadığını söylüyor. Amerika’da bireysel silahlanma Anayasa tarafından korunuyor ve silah lobileri bu mücadeleyi genelde anayasal zemin üzerine oturtuyor.

Yapılan son kamuoyu yoklamaları ise Amerikalılar’ın önemli bir kısmının devletin bireysel silahlanmaya sınırlandırma getirmesine sıcak baktığını gösteriyor. Halkın çoğunluğu saniyede yüksek sayıda mermi atan muharebe amaçlı silahların yasaklanmasını doğru bulurken yüzde 84’lük bir oran ise özgeçmiş taramalarının ulusal standarda oturtulması gerektiğini düşünüyor.
XS
SM
MD
LG