Erişilebilirlik

Obama'dan Afganistan'a Sürpriz Ziyaret


Başkan Barack Obama, Afganistan’da beklenmedik bir ziyaret yaptı.

Beyaz Saray ziyareti, Obama Kabil’in kuzeyindeki Bagram askeri üsüne indikten sonra açıkladı.

Obama, Devlet Başkanı Hamid Karzai ile görüşmesinde yolsuzluklarla mücadele için daha fazla çaba harcamasını istedi.

Beyaz Saray'a göre Obama Karzai’ye bu çabalarda ilerleme gördüğünü ancak daha fazlasını istediğini söyledi. Karzai ise ülkesinin ilerlemeye devam edeceği ve ülke güvenliğini sonunda kendi başına üstleneceği sözüverdi.

Afganistan devlet başkanı Obama’ya, Amerika’nın ülkesine verdiği destek için teşekkür etti.

Obama da, Karzai’yi 12 Mayıs’ta Washington’u ziyarete davet etti.

Amerikalı yetkililere göre sürpriz ziyaret, Afgan hükümetini yolsuzluk ve uyuşturucu kaçakçılığıyla daha etkili etkili mücadele ve yeterli kamu hizmeti vermeye zorlama amacıyla düzenlendi.

Obama, ziyareti sırasında diğer Afgan yetkililerle de görüştü ve Amerikan askerleriyle biraraya geldi

Obama’nın yarın gün doğmadan Afganistan’dan ayrılacağı ve Washington’a aynı gün döneceği bildiriliyor.

Obama’nın başkan olduktan sonra Afganistan’a yaptığı ziyaret büyük bir gizililk içinde gerçekleşti.

Basın kuruluşlarının ziyaretden ancak Obama’nın uçağı Kabil dışındaki Bagram hava üssüne indikten sonra haberi oldu.

Üsden helikopterle Kabil’e başkanlık sarayına giden Obama burada Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile görüştü.

Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında Obama son aylarda askeri alanda ilerleme sağlandığını, benzer ilerlemenin sivil alanda gerçekleşmesi gerektiğini vurguladı. Obama bu alanları iyi yönetim, yolsuzlukla mücadele ve hukuk düzeninin sağlanması olarak sıraladı.

Karzai ise Amerika’ya geçen yıl gösterdiği destek nedeniyle şükran duyduğunu söyledi. Karzai özellikle Amerikan vergi yükümlülerine Afgan kurumlarının yeniden inşasına yaptığı katkılar için teşekkür etti.

Amerikan kuvvetleri, müttefik güçlerle birlikte halen Helmand ilinde militanlardan geri aldığı toprakların kontrolünü güçlendirmeye ve Taleban’ın doğum yeri Kandıhar’da operasyon başlatmaya hazırlanıyor.

Başkan Obama, Bagram üssünde Amerikan askerlerine hitaben yaptığı konuşmada terörizme karşı savaşta gösterdikleri kahramanlığı övdü.

Obama, el-Kaide ve müttefiki örgütleri, çalışamaz hale getireceklerini, yerlerinden sökeceklerini, yenilgiye uğratacaklarını ve yıkacaklarını söyledi.

Görevlerinin bu olduğunu belirten Obama Afganistan’daki hedeflerini çok açık olduğunu belirtti. Obama, el-Kaide’nin bölgede üslenmesine izin vermeyeceklerini, Taleban’ı gerileteceklerini ve Afgan güvenlik güçleriyle Afgan hükümetini güçlendirerek Afgan halkının güvenini kazanmalarını sağlayacaklarını söyledi.

Obama, Amerika’nın çabalarının sadece askeri olmadığını, Afgan halkının yaşam koşullarını düzeltmeyi amaçlayan sivil unsurlar içerdiğini de belirtti.

Afganistan’daki Amerikan askerlerinin sayısının, yeni birliklerin sevk işlemi tamamlandığında 100 bine ulaşması bekleniyor. Böylece Obama başkanlık görevine başladığından beri Afganistan’daki Amerikan kuvveti üç kat artmış olacak.

XS
SM
MD
LG