Erişilebilirlik

Gibbs: 'Obama'nın Ermeni Tasarısı Konusundaki Görüşleri Biliniyor'


Gibbs: 'Obama'nın Ermeni Tasarısı Konusundaki Görüşleri Biliniyor'

Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs, Başkan Obama’nın Temsilciler Meclisi gündemine alınması muhtemel sözde Ermeni tasarısıyla ilgili isimlerle herhangi bir telefon görüşmesi yapmadığını açıkladı. Gibbs, Başkan Obama’nın bu konudaki görüşlerinin bilindiğini söyledi.

Beyaz Saray’da basının sorularını yanıtlayan Gibbs’e, “Başkan Obama’nın tasarının sıkı savunucularından Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ya da başka isimlerle tasarının oylanmasının önlenmesi için telefon görüşmesi yapıp yapmadığı” soruldu. Gibbs, yanıt olarak, “Türkiye ve Amerika ilişkilerinin son derece önemli olduğunu” hatırlattı. Ancak Başkan’ın bu konuda ilgili kişilerle bir telefon görüşmesi yaptığını sanmadığını belirtti.

Obama Yönetimi’nin tasarının Genel Kurul gündemine alınmasına engel olmak için başta Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi olmak üzere, tasarının savunucularını ikna etmeye çalışıp çalışmadığı merak ediliyordu.

Ermeniler Son Oturumda Tasarının Onaylanmasını İstiyor

Amerikan yönetimi dün, Temsilciler Meclisi’nde bugün görüşülebileceği bildirilen Ermeni tasarısına karşı olduğunu yinelemişti.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü P.J. Crowley, bir gazetecinin sorusu üzerine, “Biz bu karar tasarısına karşı olduğumuzu açıklamıştık” diye konuştu.

Tasarı bugünkü oturumda gündeme gelmese bile Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’nun yarınki oturumunda görüşülme olasılığı ortadan kalkmayacak.

Demokrat Parti, Kasım ayında yapılan seçimlerde Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu Cumhuriyetçi Parti’ye kaptırmıştı. Ermeni lobisinin baskısıyla Temsilciler Meclisi’nin, Demokrat Partili üyelerin çoğunlukta olduğu son oturumda, 1915 olaylarını ‘soykırım’ diye adlandıran tasarıyı görüşme gündemine alabileceği bildiriliyor.

Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü P.J. Crowley’e, Bakan Hillary Clinton’ın Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Partili lideri Nancy Pelosi’yle bu konuyu görüşüp görüşmediği soruldu.

Crowley bu soruya, “Temsilciler Meclisi’yle temas halindeyiz. Size bu teması Bakan Clinton’ın yapıp yapmadığını söyleyemem, ama Temsilciler Meclisi’yle temas halindeyiz,” diye yanıt verdi.

XS
SM
MD
LG