Erişilebilirlik

Obama Yine 'Soykırım' Demedi


24 Nisan Ermeni anma günü mesajını yayınlayan Başkan Barack Obama, daha önceki yıllarda olduğu gibi 'soykırım' sözcüğünü kullanmadı, ancak Ermenice 'Büyük Felaket' anlamına gelen 'Meds Yeghern' ifadesine yer verdi.

Obama, mesajında, “Bugün 20’nci yüzyılın en kötü vahşetlerinden biri olan Meds Yeghern’i anıyoruz. Osmanlı İmparatorluğu’nun son günlerinde acımasızca katledilen veya ölümlerine gönderilen 1,5 milyon Ermeni’yi anıyoruz,” dedi.

Obama yazılı mesajında 1915 yılında yaşananlar konusunda kendi görüşlerini defalarca dile getirdiğini ve bu görüşlerinin değişmediğini kaydetti. Obama 2008 yılında başkanlık seçim kampanyası sırasında “Ermeni soykırımını” tanıma sözü vermişti. Ancak daha önceki başkanlar gibi Obama da iktidara geldikten sonra bu tür bir açıklamanın Türk Amerikan ilişkilerine vereceği zararı hesaba katarak “soykırım” sözcüğünü kullanmaktan kaçınmıştı.

Obama’nın mesajında şu ifadelere yer veriliyor: “Gerçeklerin tamamıyla, dürüst ve adil bir şekilde kabul edilmesi herkesin çıkarınadır. Geçmişin gerçekleriyle yüzleşmeden gelecek yolunda mesafe alınamaz. Amerika kendi tarihi konusunda bunu defalarca yaptı ve bu sayede daha güçlü olduğumuza inanıyorum. Bu cesur yolda adım atmış Ermenileri ve Türkleri takdir ediyoruz ve umarız daha çok kişi bu yolu seçer – hem kendi hükümetlerinin desteğiyle hem benim hükümetimin desteğiyle,” dedi.

Beyaz Saray tarafından yayınlanan mesajda devamla şöyle deniyor: “Bu önemli anma gününde Ermenilerin yanında durarak ‘Meds Yeghern’in karanlık günlerini hatırlıyoruz.”

Ermeni Lobisi Tepkili

Amerika’daki Ermeni kuruluşları Beyaz Saray’ın 24 Nisan açıklamasına tepki gösterdi. Amerikan Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) Başkan Barack Obama’nın açıklamasını “üstü örtülü bir dil; laf cambazlığı” olarak nitelendirdi; başkan adayı ve senatör olarak verdiği sözleri yerine getirmediğini vurguladı.

VOA Beyaz Saray Muhabiri Dan Robinson Barış Ornarlı'nın sorularını yanıtladı.


XS
SM
MD
LG