Erişilebilirlik

ABD'nin Yeni Genelkurmay Başkanı Adayı


Başkan Obama, Beyaz Saray'da Orgeneral Joseph Dunford'u basına tanıtırken

Başkan Barack Obama, Orgeneral Joseph Dunford’u Genelkurmay Başkanlığı’na aday gösterdi. Dunford, Senato’nun onaylaması durumunda mevcut Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey’in yerine geçecek. Dempsey, Amerikan Kara Kuvvetleri’nden, Dunford ise Deniz Piyadeleri’nden çıkma.

Orgeneral Dunford, geçen yıldan bu yana Deniz Piyade Kuvvetleri Komutanı olarak görev yapıyor.

59 yaşındaki Joseph Dunford, 2013 ve 2014’te Afganistan’da Amerikan ve uluslararası kuvvetlerin komutanlığını yürüttü, çekilme ve muharip görevi yerel Afgan kuvvetlerine devretme operasyonlarını yönetti. Dunford ayrıca, 2003’te Irak’ın işgaline katılan Deniz Piyade birliklerinin komutanlığını yürüttü. Bu görevleri Dunford’a “Savaşçı Joe” lakabını kazandırdı.

Bostonlu Joseph Dunford, askerlik görevine 1977’de başladı. Orgeneral Dunford, Amerika tarihinde genelkurmay başkanlığı görevine getirilen ikinci Deniz Piyadesi subayı oldu. Deniz Piyadeleri’nden ilk genelkurmay başkanlığı görevini 2005 ve 2007 yıllarında şimdi emekli olan Orgeneral Peter Pace yürütmüştü.

Obama ayrıca, Hava Kuvvetleri’nden Orgeneral Paul Selva’yı Genelkurmay Başkan Yardımcısı olarak aday gösterdi. Pilot Orgeneral Selva, Illinois eyaletindeki Scott Hava Kuvvetleri Üssü’nde Hava Ulaştırma Komutanlığı’nın başında.

Başkan Obama’nın genelkurmay başkan ve yardımcılığına aday gösterdiği iki komutanın, görevlerinin yürürlüğe girmesi için Senato tarafından onaylanması gerekiyor. Senato’dan iki generale de muhalefet beklenmiyor.

XS
SM
MD
LG