Erişilebilirlik

Obama İşsizlik Sorununa Yeni Çözüm Önerileri Sunacak


Obama İşsizlik Sorununa Yeni Çözüm Önerileri Sunacak

Başkan Barack Obama Perşembe günü yapacağı konuşmada Amerikan ekonomisinin en büyük sıkıntılarından biri olan işsizlik sorununa yeni çözüm önerilerini sunacak. Ancak Çalışma Bakanlığı’nın Ağustos ayı rakamları Obama’nın işinin zor olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

Ağustos ayında işsizlik oranı düşmedi ve yine %9,1’de kaldı. Brookings Enstitüsü’nden Gary Burtless karamsar bir tablo çiziyor: “Son 12 yıl ortalama işçi için çok iyi bir dönem olduğu söylenemez.”

Amerika’da 25 milyon kişi ya iş bulmakta zorlanıyor, ya da istediği düzeyde istihdam edilmiyor.

Burtless’e göre çalışanların kazanılmış hakları da yavaş yavaş eriyor: “Beş yıl öncesine göre Amerika’da işçi sendikaları son derece zayıflamış durumda.”

Bir zamanlar Amerika’da işçilerin üçte biri sendikalıydı. Üyeliklerin azalması ve daha sonra bazı eyaletlerin, sendikalıların toplu müzakere haklarını kısıtlaması sonucu sendika üyesi işçilerin oranı % 12’ye geriledi.

Amerika’nın en büyük sendikası AFL-CIO başkanı Richard Trumka muhalefetteki Cumhuriyetçi’lerin sendikaları zayıflatmak için bilinçli bir çaba sergilediğini söylüyor: “Amerika’nın en iyi yıllarını geride bıraktığını; artık vatandaşlarına iyi iş imkanı sağlayamayacağını; onlara sağlık ve emeklilik güvencesi veremeyeceğini söyleyenleri tepkiyle karşılıyoruz. Dünyanın en zengin ülkesi olarak bunu kabul etmemeliyiz.”

Amerikan rüyası milyonlarca Amerikalı için uzak bir hayal olmaya başladı. 46 yaşındaki Leann Bosquez hiç bu kadar uzun süre işsiz kalmadığını, son beş aydır ailesinden yardım almaya mecbur kaldığını söylüyor: “Bana çok destek veren bir ailem var ama eskiden onlara maddi destek için muhtaç kalmıyordum. Çok yardımsever olmalarına rağmen onlara yük olduğumu hissediyorum.”

Bazıları bütün bu yaşananların küresel ekonomideki değişimin bir yansıması olduğunu savunuyor. Muhafazakar eğilimli American Enterprise Enstitüsü uzmanı Vincent Reinhart, küreselleşmenin rekabeti arttırdığını ve Amerikalıların da buna ayak uydurmak zorunda olduğunu söylüyor: “Bazı sektörlerde maaşlar düşecek – çünkü mal ve hizmetler başka ülkelerde daha ucuza üretilebiliyor. Dolayısıyla işçi sendikaları reel ücretler konusunda eski yaklaşımlarında ısrar ederlerse, üyelerini kaybetmeye devam edecekler. Çünkü, şirketler üretim için yurtdışına yöneliyor.”

Uzmanlar, 2008’den bu yana işini kaybedenlere yeniden iş bulacak hızda büyüme oranının hala yakalanamadığını söylüyor. Yine de sendikacı Steve Soule umutlu: “Şu anki sıkıntılara rağmen Amerikan işçilerinin daha önceki yıllarda olduğu gibi tüm dünyada liderlik konumuna yeniden ulaşacağından eminim.”

İşsizlik ve ekonomik durgunluk nedeniyle kamuoyu yoklamalarına göre destek kaybeden Başkan Barack Obama, bu hafta bir açıklama yaparak istihdam piyasasını canlandırmayı umuyor.

Ancak seçimlere yaklaşık bir yıl kaldı ve böyle bir ortamda Washington’da herhangi bir siyasi uzlaşma sağlanması en az iş bulmak kadar zor görünüyor.


XS
SM
MD
LG