Erişilebilirlik

Obama: 'Yakın Bir Terör Tehlikesi Yok'


Washington yakınlarındaki Ulusal Terörle Mücadele Merkezi'nde konuşan Başkan Obama

Başkan Barack Obama, Amerikalı yetkililerin Noel ve Yılbaşı tatilleri öncesinde olası bir terör tehdidi sezinlemediğini açıkladı, ancak Amerikalılar'a bu tarz tehditlere karşı “uyanık” olma çağrısında bulundu.

Washington dışındaki Ulusal Terörle Mücadele Merkezi’nde ulusal güvenlik ekibiyle uzun bir görüşme yapan Obama, daha sonra yaptığı açıklamada, özellikle San Bernardino ve Paris saldırılarının ardından önceliğinin Amerikan halkının güvenliği olduğunu söyledi. İki saldırı da IŞİD sempatizanları ve militanlarınca düzenlenmişti.

Obama, tüm federal hükümet birimlerince yapılan ayrıntılı inceleme sonucunda, yakın bir terör tehdidinin belirlenmediğini kaydetti, ama “Uyanık olmamız gerekiyor” diye konuştu.

Başkan Obama Pazartesi günü ziyaret ettiği Pentagon’da koalisyonun IŞİD’le mücadeleden zaferle çıkacağından kuşku duymadığını, cihatçı örgütün hem toprak kaybettiğini, hem de liderlerinin gizlenecek yeri kalmadığını söylemişti.

Terör ihbar sistemi yeniden devrede

Amerika İç Güvenlik Bakanı Jeh Johnson da dün yaptığı açıklamada terör alarm sisteminin yeniden faaliyete geçirildiğini açıkladı. Amerika 11 Eylül 2001’deki terör saldırılarından sonra başlattığı renk kodlu terör ihbar sistemini sona erdirmişti. Bunun yerine terör alarm düzeyi kamuoyuna açık duyurularla yükseltiliyordu.

Şimdiyse Amerikan hükümeti, olası terör tehditlerine ya da güvenlik durumunun yükseltilmesini gerektiren durumlara karşı, kapsamlı bir periyodik bülten yayınlamayı planlıyor. Johnson dünkü konuşmasında, bu bültenlerde kendi güvenlik kaygılarını Amerikan kamuoyuna anlatmayı, bunun yanı sıra bu kaygılarla ilgili hükümetin ne yaptığını ve kamuoyunun ne yapması gerektiğini açıklamayı amaçladıklarını söyledi.

Johnson, İç Güvenlik Bakanlığı’nın özellikle terör örgütlerinden esinlenen bireylerden, ülkedeki halka açık etkinlik ve mekanları hedef almak isteyecek aşırı görüşlü şiddet yanlısı kişilerden kaygı duyduklarını belirtti.

XS
SM
MD
LG