Erişilebilirlik

Obama Vietnam ve Japonya'yı Kapsayacak Ziyaretlerine Başladı


Başkan Obama Air Force One uçağına binerken

Başkan Barack Obama, bir haftalığına Vietnam ve Japonya’yı kapsayacak ziyaretleri için Washington’dan ayrıldı. Obama başkanlığa gelişinden bu yana resmi düzeyde 10. Asya ziyaretini gerçekleştiriyor.

Başkan’ın resmi uçağı Air Force One, Hanoi’ye gitmek üzere bugün öğleden sonra Washington’daki Andrews Hava Üssü’nden havalandı. Obama’nın yolculuk boyunca iki kez yakıt ikmali için durması bekleniyor ve bundan dolayı Vietnam’a varışı 24 saat sürecek. Obama yerel saatle pazartesi sabahı Vietnam’a inmiş olacak.

Vietnam savaşının bitmesinin üzerinden 41 yıl geçmesine rağmen iki ülke ilişkileri yeterli düzeyde ilerleme sağlamadı. Eski Başkan Bill Clinton, bu ülkeyi ilk ziyaret eden ABD başkanı olmuştu.

Beyaz Saray yetkilileri, Obama’nın Vietnam ve Japonya ziyaretlerinin, Amerika’nın Asya ve Pasifik bölgesindeki ülkelerle ilişkileri “yeniden dengeleme” politikasına bağlılığın bir göstergesi olduğunu bildiriyor. Ziyaretler ayrıca Amerika’nın bu ülkelerin hükümetleri ve halklarıyla diplomatik, ekonomik ve güvenlik işbirliğinin arttırılmasını amaçlıyor.

Obama Japonya ziyaretinde, Hiroşima’yı ilk ziyaret eden Amerikan başkanı olacak. Amerika’nın 71 yıl önce Hiroşima ve Nagazaki kentlerine atom bombası atması sonucu onbinlerce kişi ölmüş, olay Japonya’nın teslim olarak İkinci Dünya Savaşı’nın bitmesiyle sonuçlanmıştı. Amerikalı yetkililer, Obama’nın Hiroşima’yı ziyaretinin “bir özür ziyareti olmadığını” defalarca vurgulamıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG