Erişilebilirlik

Obama ve Romney TV Tartışmasına Hazırlanıyor


Amerika Başkanı Barack Obama ve Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney bu akşam televizyonda canlı yayınlanacak tartışma programı için son hazırlıklarını tamamlıyor. Başkanlık yarışındaki ilk düello, Colorado eyaletinin Denver kentindeki Denver Üniversitesi’nde gerçekleşecek.

Tartışma hazırlıklarına seçim bölgesi olan Massachusetts eyaletinde başlayan Mitt Romney, son hazırlıkları tamamlamak üzere tartışmanın yapılacağı Denver’e gitti.
Cumhuriyetçi aday, Colorado’da kendisini coşkuyla karşılayan kalabalığa seslenerek tartışmanın hangi adayın rakibine üstünlük sağlayacağından ibaret olmadığını, iki adayın karşılaşmasının bundan çok daha önemli konulara açıklık getireceğini söyledi. Tartışma programlarının her iki adaya da Amerika’nın geleceğiyle ilgili planlarını anlatma fırsatı vereceğini söyleyen Romney, Amerikan halkının da bu programlara bakarak hangi adayın yolunu izlemek istediğine karar vereceğini belirtti.

Cumhuriyetçi aday “Bu tartışma programlarını yapacağımız için çok mutluyum. Amerikan halkıyla seçime kadar olan bir ay boyunca sohbet edecek, görüşlerimizi paylaşacağız” dedi. Romney, Amerika’nın geçen dört yıla benzeyen yeni bir dört yılı göze alamayacağını savundu.

Başkan Obama ise, kampanya danışmanlarıyla birlikte yürüttüğü tartışma programı hazırlıklarını Nevada eyaletinde tamamlamayı planlıyor.

Ekonomi ve sağlık sigortası konularının ele alınacağı Colorado’daki ilk tartışmanın ardından, 16 Ekim ve 22 Ekim’de gerçekleşecek ikinci ve üçüncü seçim tartışmalarında, başkan adaylarının dış politika programları mercek altına alınacak.

Son anketler, 6 Kasım’da yapılacak seçimlerin sonuçlarını belirlemede kritik rol oynayacak eyaletlerde Başkan Obama’nın rakibi Mitt Romney’i geride bıraktığını gösteriyor.

Cumhuriyetçi kampanyaya olan destek, Romney’in geçen ay basına yansıyan bir konuşmasında halkın yüzde 47’siyle ilgili tepki çeken yorumlarından sonra düşüşe geçti. Bir bağış toplantısı sırasında gizlice kaydedilen görüntülerde Romney, halkın %47’lik kesiminden oy almanın zor olduğunu, çünkü devlete bağımlı yaşayan bu kesimin ne olursa olsun Obama’ya oy vereceğini söylüyor. Cumhuriyetçi adayın sözleri şiddetli eleştiri almıştı.
XS
SM
MD
LG