Erişilebilirlik

Obama ve Hollande: 'IŞİD'i Yok Edeceğiz'


Başkan Barack Obama ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande Beyaz Saray'da biraraya geldi

Beyaz Saray’da biraraya gelen Başkan Obama ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande Paris saldırıları sonrasında IŞİD’le mücadele yollarını ele aldı. Obama, Rus uçağının düşürülmesi konusundaysa 'Türkiye'nin toprağını ve hava sahasını korumaya hakkı var' dedi

Başkan Obama, basın toplantısında Rus uçağının düşürülmesine ilişkin olarak Türkiye’nin topraklarını ve hava sahasını koruma hakkı olduğunu, olayın, Rus Ordusu’nun Suriye’de yürüttüğü operasyonların teşkil ettiği bazı sorunları su yüzüne çıkardığını söyledi. Obama, Türkiye’nin Rus uçağını düşürmesi olayının Suriye’de acilen diplomatik çözüme ulaşmanın gerekliliğini bir kez daha ortaya koyduğunu kaydetti.

Paris’teki terör saldırılarından sonra bugün görüşen Amerika ve Fransa liderleri IŞİD’le mücadelede yeni işbirliği girişimleri içinde olacaklarını açıkladı. Beyaz Saray’daki görüşmeden sonra konuşan Obama “Beraber daha fazlasını yapmalıyız” diye konuştu.

IŞİD’in “Herkesi tehdit eden bir bela” olduğunu söyleyen Obama, “Korkuya yenilmeyeceğiz. Emin olun ki kazanacağız ve IŞİD gibi gruplar kaybedecek” diye konuştu.

13 Kasım saldırılarından sonra IŞİD’e hava operasyonları emrini veren Hollande, “Amansız bir ortak tepki” gösterilmesi çağrısında bulundu.

IŞİD liderlerinin avlanması gerektiğini söyleyen Fransa Cumhurbaşkanı, bundan sonra da örgütün Irak ve Suriye’de ele geçirdiği toprakların geri alınması gerektiğini ifade etti.

Obama, Amerikalılar’ın terörle yılmayacağını söylerken, aynı zamanda kamuoyuna dini özgürlük ve hukuk önünde eşitliğin önemini hatırlattı.

Ülkede Suriyeli mültecilerin kabul edilip edilmeyeceği ile ilgili tartışmalar sürüyor.

2017’nin Ocak ayında görevini yeni Başkan’a devredecek olan Obama, ABD’ye 10 bin Suriyeli mülteci alma kararı nedeniyle Cumhuriyetçi siyasetçilerin hedefinde. Obama bu eleştirilere karşılık Fransa’nın 30 bin mülteci alacağına dikkat çekti ve Amerika’ya gelecek kişilerle ilgili planının geniş özgeçmiş taraması yapılmasını içerdiğini söyledi.

Hollande, Obama ile görüşmeden önce Paris’te İngiltere Başbakanı David Cameron’la görüşmüştü. Fransız lider bu hafta içinde Rusya, Çin, Almanya ve İtalya liderleriyle görüşerek IŞİD’e karşı bir koalisyon oluşturmaya çalışacak.

Obama, Hollande’le Rusya’nın IŞİD’e karşı daha fazla rol üstlenmesi konusunda ancak Rusya’nın Esat’la savaşan muhaliflere yerine IŞİD’e yönelmesi gerektiği konusunda fikir birliğine sahip olduklarını belirtti.

IŞİD’in Sina Yarımadası’ndan düşen Rus uçağını bombaladığını açıklayan Rusya, son günlerde IŞİD’in başkent olarak kullandığı Rakka’ya yönelik yoğun hava saldırıları düzenliyor.

Cameron, Fransa’ya IŞİD’e karşı hava operasyonlarında destek sözü verdi ve cihatçılara karşı savaşa katılmak için Parlamento’nun oyuna başvuracağını belirtti.

Cameron, Hollande’a, Kıbrıs’taki İngiliz hava üssünü kullanabileceklerini söylerken ayrıca havada ikmal yardımı teklifinde de bulundu.

Fransa, Paris terör saldırılarının ardından Suriye’deki operasyonlarını yoğunlaştırıyor. Fransa’nın tek uçak gemisi olan Charles de Gaulle, operasyonlara destek için Akdeniz’de konuşlandı.

Fransa’nın geçen hafta tüm üyelerin IŞİD’in terör eylemlerini “engelleme ve bastırma” ve de Suriye’nin doğusu ve Irak’ın kuzey ve batısında ele geçirdikleri “güvenli bölgeler”in yok edilmesi ile ilgili BM’ye sunduğu öneri kabul edildi.

Kararda, bu sene Fransa, Mısır, Tunus ve Lübnan’ı hedef alan IŞİD saldırılarının uluslararası barışa daha önce görülmemiş bir küresel tehdit oluşturduğu ifade ediliyor.

XS
SM
MD
LG