Erişilebilirlik

Obama ve Cameron Lockerbie Bombacısının Serbest Bırakılmasını Eleştirdi


Başkan Obama ve İngiltere Başbakanı Cameron

Başkan Barack Obama ve İngiltere Başbakanı David Cameron, Lockerbie bombacısı Libyalı mahkumun serbest bırakılmasını eleştirdi.

İkili görüşmeden sonra Cameron’la birlikte basına açıklama yapan Obama, İskoç yetkililerin Libyalı Abdülbasit el Micrahi’yi insani nedenlerle serbest bırakması konusunda daha ayrıntılı bilgi edinmek istediğini söyledi. 1988 yılında bir Amerikan yolcu uçağının bombalanmasından sorumlu tutulan El Micrahi, geçen yıl kanser hastası olduğu ve çok az ömrü kaldığı gerekçesiyle İskoçya’da serbest bırakılmış ve ülkesine dönmüştü.

Obama, Libyalı bombacının serbest bırakılmasının “kötü bir karar” olduğunu ve saldırıda ölen 270 kişinin ailelerine verilen acıyı dindirmediğini söyledi.

İngiltere Başbakanı Cameron da el Micrahi’nin serbest bırakılmasının kötü bir karar olduğunu söyledi ve Libyalı bombacının kitle katliamı yaptığını savundu.

İki liderin görüşmesinde küresel ekonomi, İran, Afganistan ve İsrail-Filistin sorunu da ele alındı.

İngiltere başbakanı, görüşmeden önce Amerikan radyosuna verdiği demeçte Afganistan’ın tekrar eski haline dönmemesi için Amerika ile birlikte çalışmaya devam edeceklerini söylemişti.

Cameron, Afganistan’da başarının, terör kamplarını kaldırmaktan, istikrarlı hükümet ve kendi güvenliğini sağlayabilecek devlet kurmaktan geçtiğini bildirdi.

David Cameron, İngiliz askerlerin 2015 bitmeden Afganistan’dan tamamen ayrılmasını istediğini söyledi. Başkan Obama da Amerikan birliklerinin gelecek yıl ortasında çekilmeye başlayacağını, ama bu çekilmenin aşamalı olacağını bildirmişti.

XS
SM
MD
LG