Erişilebilirlik

Obama: “Üçüncü Kez Seçime Girsem Trump’ı Mağlup Ederdim”


Amerika Başkanı Barack Obama Beyaz Saray’daki günlerinin bitmesine bir aydan az bir süre kala eski danışmanı David Axelrod’a konuştu. Obama, “Üçüncü kez seçime girsem Trump’ı mağlup ederdim” ifadesini kullandı.

Obama, Hillary Clinton’ın başkanlığı kaybetmesini, zaferi ‘çantada keklik’ olarak görüp dikkatsiz davranmasına ve partinin halkla etkili iletişim kurmayı başaramamasına bağladı.

Obama ayrıca tüm Amerika’yı kapsayan ve Demokrat Parti’ye seçimi kazandıracak bir koalisyon oluşturduğunu ancak Clinton kampanyasının bu stratejiyi izlemediğini söyledi.

Obama’nın en çarpıcı sözleri ise ‘Üçüncü kez seçime girsem Trump’ı mağlup ederdim’ oldu. Obama ayrıca başkanlığı dönemindeki bazı aksaklıklardan Cumhuriyetçi Parti Senato Grup Başkanı Mitch McConnell’i sorumlu tuttu.

McConnell’in yapmak istediği her şeyin önüne engel koyduğunu söyleyen Obama, böylelikle Trump’a zafer yolunun da açıldığını belirtti. Obama başkanlıktan sonraysa Demokrat Parti’nin yeni nesil liderlerini yetiştirmek ve ilerici değişimin önünü açmak için kolları sıvayacağını kaydetti.

Amerikan Başkanları üçüncü dönem aday olamıyorlar.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Apple Kullanıcılarına Güvenlik Açığı Uyarısı - 19 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:55 0:00
XS
SM
MD
LG