Erişilebilirlik

Obama: "Trump İdeolojik Değil Pragmatik"


ABD Başkanı Barack Obama, 8 Kasım’daki seçimlerde başkan seçilen Donald Trump’ın ideolojik değil pragmatik olduğu görüşünü dile getirdi.

Obama, kampanya yürütmekle ülke yönetmenin aynı şey olmadığına vurgu yaparak, "(Beyaz Saray) Bu ofis sizi bir şekilde kendinize getiriyor" dedi. Obama, gerçeklikler kendini gösterdikçe Trump'ın çok hızlı bir şekilde kendisini "aklını başına almış bulacağını" söyledi.

Başkan Obama, Trump'ın geçen hafta Beyaz Saray’da yaptıkları görüşmede kendisine, NATO’ya bağlılığı dahil ABD’nin “temel stratejik ilişkilerini” muhafaza etmeye güçlü ilgisini ortaya koyduğunu açıkladı.

"Trump NATO'ya bağlılığını ifade etti"

Almanya, Yunanistan ve Peru’yu kapsayan yurtdışı seyahatinin öncesinde basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Obama, “Seyahatinizde biraraya geleceğiniz liderlere halefiniz hakkında ne söyleyeceksiniz?” şeklindeki soru üzerine, ilişkiler ve politikaların başkanların ötesinde olduğunu söyledi.

Dünya genelinde düzeni korumada ABD’yi kaçınılmaz bir ülke kılan özelliğin “muazzam bir devamlılığa” sahip olması olduğunu ifade eden Obama, “Geçen haftaki görüşmemizde (Trump), temel stratejik ilişkilerimizi muhafaza etmeye güçlü ilgisini ifade etti ve dolayısıyla iletebileceğim mesajlardan biri onun NATO ve Trans Atlantik İttifak’a bağlılığı olacak” diye konuştu.

Obama, Amerika’nın güçlü ve sağlam bir NATO ortaklığına olan bağlılığında bir zayıflama olmadığı mesajını diğer liderler nezdinde vurgulayacağını kaydetti.

"Halk sözünü söyledi, Trump bir sonraki başkanımız"

Trump’ın koyu muhafazakar bir isim olan kampanya menajeri Steve Bannon’u baş danışmanı olarak seçmesine ilişkin bir soru üzerine bu konuda bir yorum yapmamayı tercih eden Obama, “İnsanlar sözünü söyledi. Donald Trump bir sonraki başkanımız, ABD’nin 45’inci başkanı olacak. Ona iyi hizmet edeceğini ve politikalarını yansıtacağını düşündüğü ekibi oluşturmak onun kararı. Ona oy vermeyenler de demokrasinin bu şekilde işlediğini kabul etmeli” diye konuştu.

Diğer partiden bir başkan seçildiğinde insanların bu yeni gerçekliğe kendilerini alıştırmalarının biraz zaman aldığına dikkati çeken Obama, “Ona (Trump’a) kendi kararlarını vermesine imkan tanımamız önemli” ifadesini kullandı.

"Elbette endişelerim var"

Bununla birlikte, “Trump’ın başkanlığı hakkında size endişelendiren bir nokta var mı?” sorusuna, “Elbette endişelerim var” diyen Obama, Trump’ın “birlik sinyalleri vermesinin çok önemli olduğunu”, bu tavsiyesini Beyaz Saray’daki görüşmelerinde Trump’a da ilettiğini söyledi.

Obama, kampanya yürütmenin ülke yönetmekten farklı olduğunu, Trump’ın da bunu bildiğini düşündüğünü kaydetti. Obama, başkanlık görevini kastederek, “bu ofis sizi bir şekilde kendinize getiriyor. Gerçeklikle uyuşmayan pozisyonları ya da eğilimlerine gelince, (Trump) kendisini çok hızlı biçimde aklını başına almış bulacak çünkü gerçeklikler bir şekilde kendisini gösterecek" diye konuştu.

"Trump ideolojik değil pragmatik"

Trump’ın diğer başkanların birçoğuna oranla daha az sayıda katı ve değişmez politika reçetelerinin bulunduğu görüşünü dile getiren Obama, Donald Trump’ın ideolojik değil nihayetinde pragmatik olduğunu düşündüğünü söyledi.

Obama, Trump’ın mizacına dair hala bir endişesinin olup olmadığı sorusu üzerine de,”Bence mizacının bazı özelliklerini kabul edip bunları düzeltme yoluna gitmediği müddetçe, bu özellikler ona yarar sağlamayacak” dedi. Obama, adaylık sırasında doğru olmayan ya da tartışmalı birşey söylendiğinde bunun yarattığı etkiyle, başkanken söylenen bir sözün yarattığı etkinin aynı olmadığına dikkati çekti ve “Bence o da (Trump) bu farkın bilincinde” dedi.

Başkan Obama, kameralara hoş gelen sözlerin her zaman iyi politika anlamına gelmediğine dikkati çekti.

Clinton'ın kampanyasına ince eleştiri

Bir soru üzerine, Trump’ın seçmenlere hitap edebilmede “etkileyici” bir yetenek ortaya koyduğunu ifade eden Obama, Clinton’ın kampanyasına ince bir eleştiri de getirdi. Demokratların kararsız eyaletlerin ötesine de uzanması gerektiği görüşünü dile getiren Obama, “Her yerde rekabet etmeliyiz, her yerde görünmeliyiz. İyi fikirlerin insanlar onları duymadığı müddetçe bir etkisi olmaz” dedi ve örneğin kendisinin 2008 seçimlerinde kazandıkları Iowa'de 87 gün geçirdiğini, eyaletinher bir köşesine gittiğini anlattı. Iowa'yı geçen haftaki seçimlerde Trump önde bitirmişti.

Obama, yönetimi devrederken Beyaz Saray’ı mümkün olan en iyi “şekilde” bırakmak istediğini de belirtirken, son iki ayında da Amerikan ekonomisini güçlendirme çabalarını sürdüreceğini kaydetti. Obama, “araba iyi bir durumdayken anahtarları teslim ediyor olmalarından” dolayı ekibiyle gurur duyduğunu söyledi. Kendisi yönetime geldiğinde ülkenin finansal kriz içerisinde olduğunu, şimdiyse finansal verilerin oldukça toparlandığı bir ülke bıraktığını belirten Obama, dolayısıyla yeni yönetimin “büyük yangınlar söndürmek” zorunda kalmayacağını, makul kararlar alacak zaman ve imkana sahip olacağını dile getirdi.

Bir başka soru üzerine, yönetimi büyük boyutta bir skandal yaşamadan bırakıyor olmaktan duyduğu mutluluğu ve onuru da dile getiren Obama, Guantanamo cezaevini kapatma hedefini ise muhtemelen başaramayacağını söyledi ve bundan da Kongre’nin engellemelerini sorumlu tuttu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG