Erişilebilirlik

Obama Suudi Kralı Abdullah'la Görüştü


Başkan Obama ve Suudi Arabistan Kralı Abdullah

Amerika'nın Ortadoğu'daki en büyük müttefiklerinden biri olan Suudi Arabistan'la arası, son yıllarda Suriye krizi, Mısır'daki durum ve İran'la yürütülen nükleer görüşmelerden dolayı açılmaya başladı

Başkan Barack Obama, Suudi Arabistan Kralı Abdullah’la Ortadoğu politikaları konusunda görüş ayrılıklarını ele aldı.

Başkent Riyad’ın dışında gerçekleşen görüşmede ağırlıklı olarak Suriye’deki iç savaş ve İran’ın nükleer programıyla ilgili gerginlikler ele alındı.

Görüşmenin ardından iki lider de açıklama yapmadı.

Suriye’de üç yıldır devam eden iç savaş, bölgede mezhep gerilimini de tırmandırmış durumda. Suudi Arabistan, Suriye’de Beşar Esat rejimine silah gönderme konusunda isteksiz davranan Amerika’yı sıklıkla eleştiriyordu.

Suudi yetkililer ayrıca en büyük bölgesel rakipleri İran’la, Obama yönetiminin başlatmış olduğu diyalog süreci konusunda da Amerikalı muhataplarına kaygılarını iletti. Suudi Arabistan, İran’ın nükleer güç haline gelerek bölgesel dengeyi değiştirmesinden büyük endişe duyuyor.

Obama ve Kral Abdullah arasındaki görüşmede Mısır’daki durum, İsrail-Filistin barış görüşmeleri ve aşırı görüşe dayalı şiddet olaylarıyla mücadele konuları da ele alındı.

Mısır’da geçen Temmuz ayında düzenlenen ve Cumhurbaşkanı Muhammet Mursi’nin devrilmesiyle sonuçlanan askeri darbe, Amerika ve Suudi Arabistan arasındaki görüş ayrılıklarının iyice su yüzüne çıkmasını sağladı. Washington askeri darbeyi eleştirirken, Mursi’yi destekleyen Müslüman Kardeşler’i tehdit olarak algılayan Suudi Arabistan, Kahire’deki askeri yönetime destek vermeyi tercih etti.

Obama’nın Suudi Arabistan ziyareti, Kral Abdullah’ın aldığı ani bir kararı izliyor. Kral Abdullah’ın tahta ikinci bir varis atama kararı, ülkedeki siyasi istikrarı güçlendirmeyi amaçlıyor. Suudi Arabistan son yıllarda sık sık karışıklıklara sahne oluyor.

Sağlık durumu gittikçe bozulan 90 yaşındaki kral tahta ikinci veliaht olarak aynı babadan kardeşi Prense Mükrin bin Abdülaziz’i atadı. Prens Mükrin, hiyerarşik olarak asıl veliaht Prens Salman’ın ardından geliyor. Savaş pilotu olan Prens Mükrin, aynı zamanda Kral Abdullah’ın da yakın müttefiklerinden biri durumunda.

Suudi Arabistan, bir haftadır yurtdışı gezisine çıkan Başkan Obama’nın son durağı. Obama Avrupa ülkelerine yaptığı ziyaretleri boyunca Kırım’ı ilhak eden Rusya’ya karşı birlik oluşturmaya çalıştı.
XS
SM
MD
LG