Erişilebilirlik

Obama Suriye Politikasını Değiştirecek mi?


Obama Suriye Politikasını Değiştirecek mi?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:05 0:00

Obama yönetimi barış görüşmelerinin çıkmaza girmesi, ölü sayısının hızla artması ve insani krizin giderek büyümesinin ardından Suriye’deki iç savaşla ilgili politikasını yeniden gözden geçiriyor

Suriye’deki iç savaş devam ediyor. Esat hükümetine karşı ılımlı muhalefet giderek zayıflıyor.

Washington’daki Brookings Enstitüsü uzmanı Michael O’Hanlon durumu şöyle değerlendiriyor: “Olup biten şu: Esat ve Hizbullah kazanıyor. Ve El-Kaide bağlantılı gruplar isyancılar arasında daha da güçleniyor. Mevcut politikamız en çok korktuğumuz sonuçları önlemede başarısız kalıyor.”

Uzmanlara göre el-Kaide’den esinlenen grupların güçlenmesi aslında tüm isyancıları terörist olarak tanımlayan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’ın işine yarıyor.

Washington Enstitüsü Ortadoğu uzmanı David Schenker bunlardan biri: “Bugün ağır basan söylem, bunun Esat rejimi ile el-Kaide arasında bir savaş olduğu. Bu yüzden Amerika ve Obama yönetimi kararsız bir tutum izliyor.”

Çatışmalar 135 binden fazla Suriyeli’nin ölmesine ve dokuz milyon kişinin evlerini terketmesine yol açtı.

Amerika Cenevre barış görüşmelerinde önemli ilerleme sağlanacağını ummuştu. Ancak görüşmeler çıkmaza girdi.

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry durumu şöyle değerlendirdi: “Şurası çok açık: Beşar Esat bu mücadeleyi görüşme masasına iyi niyetle oturmak yerine savaş alanında kazanmak için çalışmaya devam ediyor.”

Suriyeli askeri pilotlar sivil halkın üzerine varil bombaları atıyor. Bombalar son haftalarda halkı o kadar korkuttu ki yarım milyon kişi oturdukları mahallelerden kaçmak zorunda kaldı.

Bazı uzmanlar Obama yönetiminin bombardımanı durdurmaya yardımcı olmak için isyancılara Suriyeli pilotlarla ilgili istihbarat sağlayabileceği görüşünde.

David Schenker bunlardan biri: “Suriye üzerinde artık çok sayıda uçak görünmüyor çünkü pilotların çoğu karşı tarafa geçti. Kalan helikopter pilotlarıyla ilgili olarak yapabileceklerimiz var. Örneğin görevlerini bırakmaya ikna edebilir ya da isyancılara bu pilotları vurmaları için destek sağlayabiliriz.”

Uzmanlar Amerika ve müttefiklerinin ılımlı Özgür Suriye Ordusu’nu yine de etkin bir askeri güç haline getirebileceği görüşünde.

Özgür Suriye Ordusu’na tanksavar silahları ve daha iyi mühimmat sağlanması ve savaşcılara nakit para verilmesi öneriliyor.

Ayrıca Amerikan Merkezi İstihbarat Örgütü CIA’nin Ürdün’deki sınırlı eğitim programını genişletmesi mümkün.

Ancak yetkililere göre, Başkan Obama Amerika’yı savaşın içine çekebilecek her adıma kuşkuyla bakıyor.

Michael O’Hanlon bunu şöyle açıklıyor: “İşin başından beri Başkan Obama bu savaşta önemli bir rol oynamak istemiyor. Elinden geldiğince görmezden gelmeyi tercih ediyor.”

Suriye hükümetinin Rusya ve İran tarafından desteklendiği bir savaşın gidişatını Washington’un askeri güç kullanmadan nasıl değiştireceği ise belli değil.
XS
SM
MD
LG