Erişilebilirlik

Obama Sony'nin Karar Değiştirmesini Övdü


Atlanta kentinde tartışmalı "The Interview" filmini gösterime sokan bir sinema

Başkan Obama, Sony Film şirketinin Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'a suikast girişimiyle ilgili komedi filmini geri çekmekten vazgeçerek gösterime sokacağını açıklamasını memnunlukla karşıladı

Başkan Barack Obama, Sony Film şirketinin fikir değiştirerek Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’a suikast girişimiyle ilgili tartışmalı filmi gösterime sokma kararını övdü.

Beyaz Saray sözcüsü, Obama’nın Amerikan halkına film hakkında kendi yargısını verme olanağı sağlayan kararı memnunlukla karşıladığını açıkladı.

Obama daha önce Sony şirketinin daha önce filmi gösterimden çekmekle “hata” yaptığı söylemiş, bunun diktatörlere Amerika’da sansür uygulama yolu açağı uyarısında bulunmuştu.

Sony şirketi Çarşamba günü kararını değiştirdi ve “Interview” adlı mizahi filmi 25 Aralık’da sınırlı sayıda sinemada gösterime sokacağını bildirdi.

Amerika’nın Sony Film şirketine yapılan siber saldırılarından Kuzey Kore’yi sorumlu tutması ve karşılığının verileceği sözü vermesinden sonra Kuzey Kore 9 saat tam bir internet kesintisi yaşamıştı.

Salı sabahı Kore Merkez Haber Ajansı ve Rodong Sinmun gazetesi sayfaları erişime açılmış ancak İnternet izleme şirketi Dyn Research, Kuzey Kore internet sitelerinin zaman zaman kapandığını bildirmişti.

Merkezi Amerika’daki şirket, kesintinin nedeninin tam olarak bilinmediğini ancak Kuzey Kore internetinin dış saldırılara açık ve kırılgan bir ağa sahip olduğunu belirtiyor.

Başkan Barack Obama geçen hafta, Kuzey Kore’yi Sony Film şirketine yapılan siber saldırılardan sorumlu tutmuş ve Amerika’nın gerekli karşılığı vereceği uyarısında bulunmuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü,günlük basın brifinginde konuyla ilgili sorulan bir soruya yanıt vermekten kaçındı. Ancak sözcü, Sony şirketine yapılan siber saldırılara karşılık olarak Amerikan hükümetinin birçok seçeneği gözden geçirdiğini ve verilecek karşılıklardan bazılarının görünen bazılarınınsa görünmeyen türde olacağını söyledi.
Kuzey Kore’li yetkililer ise, Amerika’yı Sony şirketine yapılan siber saldırıdan kendilerini sorumlu tuttukları için kınamış ve Amerika’lıların kendilerinden özür dilemeleri gerektiğini bildirmişlerdi.Yetkililer aksi halde, Kuzey Korenin Amerika’ya siber savaşı dahil çeşitli yollarla karşılık vereceği tehditinde bulunmuştu.

XS
SM
MD
LG