Erişilebilirlik

Obama S. Arabistan Dışişleri Bakanıyla Görüştü


Başkan Barack Obama, Beyaz Saray’da Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cübeyr’le görüştü. Amerika, İran’la varılan son nükleer anlaşmadan memnun olmayan Suudi Arabistan ve İsrail gibi müttefiklerini ikna çabalarını sürdürüyor.

Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest, görüşmelerde İran’la varılan nükleer anlaşmanın yanı sıra ikili ortaklığı geliştirmenin yollarını görüştüklerini kaydetti.

Suudi Arabistan, İran’ın yaptırımlar hafifledikten sonra kazanacağı ekonomik geliri, Suriye, Yemen ve Lübnan’daki militanlara yardım için harcamasından kaygı duyuyor. Cübeyr, İran’a bu geliri bölgesel maceralara atılmak amacıyla kullanmama uyarısında bulundu.

İran ve P5+1 ülkeleri arasında varılan nükleer anlaşmanın pazartesi günü Birleşmiş Millletler Güvenlik Konseyi’nde oylanması bekleniyor. Oylama sonucunda İran’a uluslararası yaptırımların kaldırılması sürecine başlanacak. Tahran hükümeti de bunun karşılığında nükleer programında önemli kısıtlamalara gidecek.

Netanyahu ve İngiliz bakan arasında sözlü atışma

Öte yandan, İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond Kudüs’te temaslarda bulundu. Hammond ve İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun ortak basın toplantısında iki yetkili arasında atışma yaşandı. Hammond ve Netanyahu daha sonra özel görüşmelere geçti.

Netanyahu, İran’a yaptırımlar hafifletilmeden önce bu ülkenin politikalarını değiştirmiş olmasını tercih ettiklerini söyledi. İsrail Başbakanı, Tahran’la varılan anlaşmanın geçmişte İran’ın ülkesini yok etmeyi amaçladığı yönündeki söylemine dikkat çekmemiş olmasını şaşırtıcı bulduğunu sözlerine ekledi.

İngiliz bakan ise İsrail’in kaygılarını anlamakla birlikte, İran’ın bölgesel politikalarıyla ilgili sorunun önümüzdeki aylarda çözüleceğinin işaretini verdi. Philip Hammond, bu konuyu hafife almayacaklarını söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond, ülkesinden ayrılmadan önce Parlamento’da yaptığı konuşmada, İsrail’in İran’la “daimi anlaşmazlık” yaşamak istediğini savunmuştu. Hammond’la Kudüs’te basın toplantısına katılan Netanyahu ise, İngiliz bakana “yorumlarının yanlış olduğunu” söyledi.

İran’la yapılan nükleer anlaşmayı “tarihi hata” diye niteleyen Netanyahu, şimdi Amerikan Kongresi’nin anlaşmayı onaylamaması için çabalıyor.

Philip Hammond, Netanyahu’nun “Amerikan Kongresi üzerindeki nüfuzunu” kullanmayı amaçladığını doğruladı, ancak bu çabanın başarıya ulaşmasını beklemediğini söyledi.

Başkan Barack Obama Çarşamba günü yaptığı basın toplantısında anlaşmanın İran’ın nükleer silah edinmesinin önlemenin tek yol olduğunu söyledi. Obama, Kongre’deki Cumhuriyetçi muhalefetin ve Cumhuriyetçi Partili başkan adaylarının eleştirilerini reddetti. Dünyanın yüzde 99’unun görüşlerine katıldığını vurgulayan Obama, muhaliflerine başka alternatif sunma çağrısında bulundu.

Kongre’nin anlaşmayı onaylaması için 60 günü var, ancak Obama Kongre’den ret cevabı gelmesi durumunda bunu veto edeceğini açıkladı.

XS
SM
MD
LG