Erişilebilirlik

Obama-Putin New York'ta Görüşecek


Obama-Putin New York'ta Görüşecek
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:20 0:00

Obama-Putin Haftaya New York'ta Görüşecek

Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Başkan Barack Obama ile Pazartesi günü New York'ta görüşeceğini bildirdi.

Putin'in önce Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile daha sonra da Obama görüşeceği açıklandı.

Liderler, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na katılmak üzere önümüzdeki hafta New York'ta olacak. Rusya Devlet Başkanı’nın ayrıca Genel Kurul'da konuşma yapması bekleniyor.

Obama ve Putin son olarak Kasım 2014'te Pekin'de yapılan Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği zirvesinde görüşmüştü.

Reuters, Obama yönetiminden üst düzey bir yetkiliye dayandırdığı bilgiye göre, görüşme talebinin Putin'den geldiğini yazdı.

Amerikalı yetkili açıklamasında, “Ukrayna ve Suriye’deki durum göz önüne alındığında, Moskova’yla aramızdaki derin farklılıklara rağmen Başkan (Obama) daha üst düzey bir katılımla ilerleme sağlayıp sağlayamayacağımıza bakmamanın sorumsuzca bir tutum olacağına inanıyor” diye konuştu.

Amerikan yönetimi, Obama ve Putin görüşmesinde ayrıca Ukrayna ile Rusya destekli ayrılıkçılar arasında varılan ateşkes anlaşmasında Moskova’nın verdiği taahhütlerin korunması konusuna da odaklanmayı planlıyor.

Ancak Rusya hükümet sözcüsü Dmitry Peskov’a göre Putin, Obama ile Suriye’yi konuşmak istiyor. Rusya, Beşar Esat’a IŞİD ve diğer muhaliflere karşı kullanılmak üzere askeri hava desteği ve ağır silah göndermişti.

Bu hareket, Ulusal Savunma Enstitüsü’den Profesör Peter Eltsov’a göre, Putin’in Rusya’nın jeopolitik gücünü arttırmayı amaçlayan planının bir parçası.

Eltsov, “Putin, dünyanın onun Suriye’ye sürecine dahil olmasına, IŞİD ile savaşmasına ve IŞİD ile savaş için kurmaya çalıştığı yeni koalisyona odaklanmasını ve Ukrayna konusunun tamamen unutulmasını istiyor,” diye konuştu.

Ancak Amerika, Rusya’nın Beşar Esat’ın baskıcı rejimine destek vemesine tamamen karşı.

Sözcü Earnest görüşme sırasında Başkan Obama’nın bir kere daha Rusya’ya Esat’a olan desteğini iki katına çıkarmasının boşuna olduğunu açıkça anlatacağını söyledi ve “Rusya’nın bu davranışının sonucu, ne Amerika ne de Rusya’nın çıkarlarına hizmet ediyor ve Suriye’de muhtemelen devam eden krizi daha da derinleştirip şiddetlendirecek,” diye ekledi.

Ancak Avrupa Birliği, bölgeden gelen mülteci akınıyla başa çıkmaya çalışırken, Eltsov’a göre Rusya’nın bu tutumunu bir süre için de olsa destekleyebilir. Eltsov, ayrıca eğer Putin, IŞİD’ın elinden toprak alabilirse, imtiyazlı bölgeler bile oluşturabileceğini, ancak uzun vadede muhtemelen Rusya’nın müdahalesinin geri tepeceğini belirtti.

Eltsov Putin’e şu uyarıyı yaptı: “Putin, Rusya’nın Afganistan’da yaşadıklarını unutmuşa benziyor. İmparatorlukların fazla genişlemesi sonucu yıkılmaya meyilli olduklarını ve günün sonunda bu amacının kendisinin sonunu getirebileceğini anlaması gerekir.”

Obama’nın Rusya’yı IŞİD’le mücadele eden koalisyona katılması için teşvik etmesi bekleniyor. Eltsov’a göre belki de şu an en iyisi Putin’in doğu Ukrayna’yı almaya odaklanmasındansa Suriye’deki müdahalesine göz yummak.

İki liderin görüşmesi, Rusya'nın Beşar Esat yönetimine yaptığı askeri yardım nedeniyle siyasi gerilimin tırmandığı bir dönemde gerçekleşecek.

XS
SM
MD
LG