Erişilebilirlik

Obama Petrol İthalatını Azaltmak İstiyor


Obama Petrol İthalatını Azaltmak İstiyor

Başkan Barack Obama, Amerika’nın petrol ithalatını 2025 yılına kadar üçte bir oranında azaltmak istediğini söyledi.

Başkan, haftalık radyo konuşmasında, artan petrol fiyatlarıyla baş edebilmenin imkansız olduğunu, Amerika’nın ithal petrole bağımlılıktan kurtulması gerektiğini söyledi.

Temiz olarak nitelenen yakıtların petrol fiyatlarında istikrar sağlayacağını belirten Obama, ayrıca Amerika’da petrol arama çalışmalarına da hız verileceğini duyurdu.

Başkan hafta başında yaptığı bir konuşmada da Çin ve Hindistan’da yaşayan 2 buçuk milyar kişinin, ekonomik büyümeyle birlikte, daha fazla enerji tükettiğine dikkati çekmiş ve “petrole talebin daha da artacağı kesindir” demişti.

Göreve geldiğinde Amerika’nın günde 11 milyon varil petrol ithal ettiğini söyleyen Başkan, 2025 yılına kadar bunu üçte bir oranında azaltmak istediğini bildirdi.

Obama, Amerika’nın ithal petrol bağımlılığından kurtulması için, kendi kaynaklarını kullanmasını, yaratıcı olmasını ve yeni enerji kaynakları bulması gerektiğine inanıyor.

Başkan, Japonya’da Fukuşima kazasından alınacak dersler ışığında Amerika’da yeni nükleer elektrik santralleri inşa edilebileceğini de söyledi.

XS
SM
MD
LG