Erişilebilirlik

'Ortadoğu Barış Görüşmelerine Ara Verilebilir'


Seul’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Obama, barışın iki tarafın çıkarına olacağını vurgulamakla birlikte, ne İsrailliler’in ne de Filistinliler’in zorlu kararlar alacak siyasi iradeyi gösterebildiğini söyledi

Başkan Barack Obama, İsrailli ve Filistinli tarafların seçeneklerini gözden geçirmeleri için Ortadoğu barış görüşmelerine ara verilebileceğini söyledi.

Seul’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Obama, barışın iki tarafın çıkarına olacağını vurgulamakla birlikte, ne İsrailliler’in ne de Filistinliler’in zorlu kararlar alacak siyasi iradeyi gösterebildiğini söyledi.

Barışa giden gerçekçi tek bir yol olduğunu kaydeden Obama, iki tarafın sonraki nesillerinin geleceğini güvence altına almak için zorlu siyasi ödünler vermesi gerektiğini belirtti. Ancak Obama, tarafların bu konuda hemen adım atmalarını beklemiyor.

Barış görüşmelerine ara verme zamanının gelmiş olabileceğinin altını çizen Obama, bununla birlikte İsrail ve Filistinliler arasında barış olmadan Ortadoğu’nun güvenli olamayacağını söyledi.

İsrail güvenlik kabinesi, bugün Filistinliler’le barış görüşmelerini askıya almıştı. Karar, Filistinli iki rakip grup, el Fetih ve Hamas’ın birlik hükümeti kurmak için uzlaşmasını izliyor.

Başkan Obama da iki rakip grubun birleşme kararını yararsız buluyor. Amerika, İsrail gibi Gazze’nin kontrolunu elinde bulunduran Hamas’ı terör örgütü ilan etti.

Başkan Obama ayrıca, süreçte yaşanan tatsızlığa rağmen Dışişleri Bakanı John Kerry’nin yürüttüğü barış çabalarından vazgeçmeyeceklerini söyledi.
XS
SM
MD
LG