Erişilebilirlik

Obama’nın Gündemi Yeniden Ekonomi


Obama’nın Gündemi Yeniden Ekonomi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:01 0:00

Obama’nın Gündemi Yeniden Ekonomi

Başkan Obama, Cumhuriyetçiler’i siyasi çıkarları için ekonomik konularda ilerlemeyi engellemekle suçladı ve “siyasi zıtlaşmalar, sahte gündem ve skandallarla uğraşan Washington, önemli konulardan uzaklaştı. Ama artık buna son verme zamanı geldi” dedi

Başkan Barack Obama, dün Illinois eyaletindeki Knox College’da yaptığı konuşmada ülkenin ekonomik durumunu değerlendirdi. Başkan Obama’nın bu konuda iki konuşma daha yaparak kamuoyunun dikkatini yeniden ekonomi üzerine odaklamayı planladığı bildiriliyor.

Başkan Obama, Galesburg kentindeki Knox College’da yaptığı konuşmada ekonomik canlanmadan yoksulların ve orta sınıfın payını almasını sağlama konusunda kararlı olduğunu vurguladı: “Başkanlık dönemimin geriye kalan 1276 gününde, tek istediğim, ülke ekonomisini yeniden tüm Amerikalılar’a yarar sağlayacak hale getirmek.”

Başkan Obama, ekonomi konusunda iki konuşma daha yapacak. Beyaz Saray bu şekilde, gündemi yeniden ekonomi üzerinde yoğunlaştırmayı umuyor.

Obama, konuşmasında, Cumhuriyetçiler’in, siyasi çıkarları uğruna ekonomi planlarını engellediğini söyledi: “Siyasi zıtlaşmalar, sahte gündem ve skandallarla uğraşan Washington, asıl önemli olan konulardan uzaklaştı. Ama artık buna son verme zamanı geldi.”

Obama, yine, altyapının güçlendirilmesi, vergi kanunlarının ve konut kredi sisteminin değiştirilmesi, eğitimde reform, asgari ücretin yükseltilmesi ve sağlık reformu üzerinde durdu.

Kamuoyu yoklamaları halkın ekonomiden kaygılı olduğunu gösteriyor.

Steve Bell, Washington’daki Tarafsız Politikalar Merkezi Ekonomik Araştırmalar Bölümü Başkanı: “Her iki Amerikalı’dan biri ekonominin kötüye gittiğini düşünüyor. Bu kaygı da yaklaşık yedi yıldır devam ediyor.”

Bell’e göre, orta sınıf Amerikalılar ekonomideki canlanmadan yararlanamadıkları görüşünde: “Orta sınıf Amerikalılar, hergün canlanmadan paylarına çok az şey düştüğünü görüyor.”

Ancak Obama’nın planlarına Cumhuriyetçiler’in ayak diremeye devam etmesi bekleniyor.

Başkan Obama’nın konuşması öncesinde, Senato Azınlık Lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell, bunu siyasi bir şov olarak niteledi: “Büyük bir enerji ve zaman kaybı. Ekonomiyi canlandırmanın ve yeni istihdam alanları yaratmanın en iyi yolu Kongre’deki iki partinin ortak çalışmasıdır.”

Bu eleştiriye rağmen, Obama, kamuoyunun desteğini alarak, vergiler ve kamu harcamaları konularında, Kongre’ye baskı uygulamak istiyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi Kürtajı Yasallaştıran Kararı Kaldırdı - 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:57 0:00
XS
SM
MD
LG