Erişilebilirlik

Obama'nın Çevre Planı Kongre'ye Takıldı


Başkan Obama’nın sera gazı salınımlarını azaltma planı, 200’den fazla Kongre üyesi tarafından mahkemeye götürülüyor. Plan, Çevre Koruma Dairesi’nin karbondioksit salınımlarını denetlemesini öngörüyor

Dava özetinde, ABD Çevre Koruma Dairesi’nin, (EPA) karbondioksit salınımlarını denetleyerek, hukuki yetkisinin dışına çıktığı iddia ediliyor.

Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell ve Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan önderliğindeki üyelere, Ted Cruz ve Marco Rubio gibi başkanlık adaylarından da destek geldi. Davaya taraf olan 34 senatör ve 171 Temsilciler Meclisi üyesi arasındaki tek Demokrat Partili, kömür madenlerinin ekonomide büyük yeri olan West Virginia’yı temsil eden Senatör Joe Manchin.

Dava özetinde, “Eğer Kongre, Çevre Dairesi’ne ülkenin elektrik sektörüne değişim getirme yetkisi vermek isteseydi, bu yetki detaylarıyla beraber bir yasa olarak çıkarılırdı,” yazıyor.

Cumhuriyetçiler’in kontrolündeki 20’ye yakın eyalet Temiz Enerji Planı’nı engellemek için dava açtı. Plan, 2030 yılına kadar termik santrallerin yarattığı salınımı 3’te 1 oranında azaltarak iklim değişikliğini yavaşlatmayı öngörüyor. Anayasa Mahkemesi’nin geçen ay aldığı karar, Obama yönetiminin planı uygulamaya sokmasına, tüm yasal itirazlar sonuçlanana kadar engel getirdi.

West Virginia ve Texas eyalet başsavcıları, davaya önderlik ederken, 27 muhafazakar eyalet de destek oluyor. Ekonomik yaşamın fosil yakıtlara dayandığı birçok eyalette yetkililer iklim değişikliğine inanmadıklarını söylüyor.

Washington Temyiz Mahkemesi’nde açılan davanın 2 Haziran’da başlaması bekleniyor. Amerika’daki Temiz Hava Yasası’na göre, yasaya itirazlar alt mahkemeyi es geçerek doğrudan temyiz mahkemesine gidiyor. Kazanan kim olursa olsun, davanın bundan sonra Yüksek Mahkeme’ye gitmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bu nedenle davayla ilgili nihai karar 2017 yılına sarkabilir.

Yeni salınım kurallarının uygulamaya konması, geçen Aralık’ta Paris’te imzalanan küresel iklim anlaşmasında Amerika için belirlenen hedeflere ulaşılabilmesi için son derece önemli. Obama’nın planı ayrıca rüzgar ve güneş enerjisi gibi yeni alternatif enerji kaynaklarının arttırılmasını da içeriyor. Aynı zamanda termik santral kaynaklı salınımların da azaltılması gerekiyor.

Obama hükümeti ve çevre grupları planın temiz enerji sektöründe istihdam yaratacağını söylüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 23 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG