Erişilebilirlik

Obama Yeniden Meksika Körfezi'nde


Obama Yeniden Meksika Körfezi'nde

Başkan Barack Obama Meksika Körfezi’ne kıyısı olan üç eyaleti ziyaret ediyor. Obama, iki günlük ziyaret sırasında Mississippi, Alabama ve Florida’ya gidecek.

Obama, British Petroleum’a ait bir petrol sondaj tesisinde meydana gelen kaza sonrasında felaketken en fazla etkilenen eyalet olan Louisiana’yı üç kez ziyaret etmişti.

Başkan Barack Obama gezi dönüşünde Washington’da Oval Ofis’ten halka hitaben bu konuda bir konuşma yapacak ve felaketten etkilenen bölgelere yapmayı planladığı yardımları anlatacak.

Çarşamba günü de BP yetkilileriyle bir araya gelecek olan Başkan Obama, İngiliz şirketinden, felaketten zarar görenlere tazminat ödemek üzere özel bir hesap oluşturmasını isteyecek.

BP yetkilileri petrol sızıntısının şu ana kadar şirketi 1,6 milyar dolar zarara soktuğunu söylüyor.

Başkan Barack Obama, 20 Nisan günü açık denizdeki petrol sondaj tesisinde meydana gelen patlama sonrasında oluşan petrol sızıntısını önleme konusunda yetersiz kalmakla suçlanıyor. Patlamada 11 BP işçisi de hayatını kaybetmişti. BP, sızıntıyı önlemek için okyanus tabanındaki petrol kuyusuna bir kapak yerleştirdi. Ancak, kapak henüz tam olarak sızıntıyı önlemiş değil.

XS
SM
MD
LG