Erişilebilirlik

Başkan Obama Libya'da Şiddete Başvurulmasını Kınadı


Başkan Obama, Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'la

Başkan Barack Obama, Libya’da protestocuların şiddet kullanılarak bastırılmasının uluslararası hukuku ihlal ettiğini söyledi. Obama ulusal güvenlik ekibinden, krizle mücadelenin farklı yollarını incelemesini istedi.

Beyaz Saray’da konuşan Obama, uluslararası toplumun Libya’daki olaylarla ilgili olarak tek ses olmasının önemini vurguladı. Başkan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Avrupa Birliği, Arap Birliği, Afrika Birliği ve İslam Konferansı Örgütü'nün, Libya rejiminin kendi halkına karşı şiddete başvurmasını kınadıklarını ve Libya halkını desteklediklerini hatırlattı.

Libya’daki olaylar hakkında ilk kez konuşan Obama, halka uygulanan şiddetin ve dökülen kanın kabul edilemez olduğunu söyledi. Evrensel insan haklarının müzakere edilemeyeceğini ve bu haklara uyulması gerektiğini belirten Başkan, Mısır ve Tunus'taki gelişmeleri de hatırlattı ve bu ülkelerdeki değişimin, kendi halklarının girişimiyle başladığını, Amerika ve diğer yabancı ülkelerin bu konuda bir rolü olmadığını söyledi.

Obama, konuyla ilgili görüşmelerde bulunması için Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ı Cenevre’ye gönderiyor.

Dışişleri Bakanı Clinton, Amerika’nın Libya hükümetine net bir mesaj göndermek üzere uluslararası toplumla ortak çalıştığını belirtmişti. Clinton, Başkan Obama'nın açıklamasından önce Dışişleri Bakanlığı'nda konuşurken Kaddafi rejiminin eylemlerinden sorumlu tutulacağını da ekledi. Clinton, Washington’ın ilk önceliğinin kendi vatandaşlarının güvenliği olduğunu ve Amerikan vatandaşlarının Libya’dan çıkarılması için her imkanın seferber edildiğini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Libya’ya karşı tek yanlı ya da çoklu ambargo uygulanabileceğini belirtiyor. Avrupa Birliği ise Libya’ya karşı yaptırım uygulama kararı almış bulunuyor.

XS
SM
MD
LG