Erişilebilirlik

Obama Kongre Üyelerini Küba'ya Davet Etti


Başkan Barack Obama, geçen Eylül ayında New York'taki BM Genel Kurulu toplantıları sırasında bir araya geldiği Küba Devlet Başkanı Raul Castro'yla

Başkan Obama tarihi Küba ziyaretine katılmaları için iki partiden Kongre üyelerine davetiye gönderdi. Mart ayındaki seyahate davet edilenlerin tam listesi açıklanmasa da, Amerika’nın Sesi davet edildiklerini onaylayan bazı senatörlerle görüştü.

Senato’nun en uzun süredir görev yapan üyesi Demokrat Patrick Leahy, Beyaz Saray’ın davetini hemen kabul etti.

Leahy, “Küba’yı defalarca ziyaret ettim, gerçekten iki ülke arasındaki ilişkileri iyileştirmek istiyorum” diye konuştu.

Cumhuriyetçi Jeff Flake de 20-22 Mart arasındaki ziyarete katılacağını belirtti.

Flake, ziyaret konusunda heyecanlı olduğunu, başkanın gitmesinden memnuniyet duyduğunu ve bu ziyaretin son derece önemli olduğunu söylerken “Küba halkı için iyi olacak” diye konuştu.

Küba’da özel sektörün genişlemeye başladığını söyleyen Cumhuriyetçi senatör, bunun birçok Kübalı’nın yaşam koşullarında iyileşme sağladığını belirtti. Küba nüfusunun yüzde 25’inin devlet sektörünün dışında çalıştığını söyleyen Flake, bunun son derece önemli olduğunu ve bunun Obama’nın Küba asıllı Amerikalılar’ın ülkeyi ziyaretini engelleyen yaptırımları ve de para transferlerine yönelik kısıtlamaları kaldırmasıyla bağlantılı olduğunu ifade etti. Flake, “Başkan doğru şeyi yaptı” dedi.

Buna karşın Florida temsilcisi Demokrat Bill Nelson daveti reddetti.

Nelson, Florida Senatörü olarak Küba’yı ziyaret ederek Castro’nun Küba’sında yaşanan insan hakları ihlallerini göz ardı ettiği izlenimini bırakamayacağını söyledi.

İki Partiye de Davetiye Gitti

Washington Latin Amerika Ofisi kurumundan Marc Hanson, davetiyenin her iki parti üyelerine gitmesini destekledi ve “Amerikan politikasının sürdürülebilir olması için, siyasetin iki partinin de desteğini alması ve Cumhuriyetçiler’in de Küba’yla yeni ilişkileri desteklemesi gerekir” dedi.

Ancak Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Cumhuriyetçi Bob Corker ve kıdemli Demokrat Ben Cardin, Obama’nın ziyaretine eşlik edemeyeceklerini, takvimlerinde başka konuların önceliği olduğunu söyledi.

Ziyaretin Önemi

Davet edilmeyen bazı Demokratlar Küba’yı ziyaret etmek istediklerini söylerken, dış politikada şahin olarak bilinen John McCain, “Tabii ki beni davet etmediler, kanal tedavisi olmayı tercih ederim” diye konuştu.

Geziye katılamayacağını açıklayan Cardin, Başkan Obama’nın Amerika’nın Küba’da görmek istediği insan hakları değişikliklerinin altını çizeceğini belirtirken “Küba’da büyük potansiyel var, Amerika’nın katılımı daha fazla değişim anlamına geliyor” diye konuştu.

Ancak Bob Corker daha temkinli. Amerika’nın Küba’daki politikasının onlarca yıldır sonuç vermediğini söyleyen senatör, artık topun Castro yönetiminde olduğunu ve Küba yönetiminin özellikle de insan hakları konusunda değişiklikler getirip getirmeyeceğine karar vermesi gerektiğini belirtti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi Kürtajı Yasallaştıran Kararı Kaldırdı - 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:57 0:00
XS
SM
MD
LG