Erişilebilirlik

Obama Kobani'deki Durumdan 'Derin Kaygılı'


Başkan Barack Obama, 20 ülkeden gelen konuk komutanlarla

Başkan Barack Obama, haftalardır IŞİD saldırısına maruz kalan Kobani’deki durumdan “derin kaygı duyduğunu” açıkladı.

Washington dışındaki Andrews Hava Üssü’nde 20 ülkenin genelkurmay başkanını ağırlayan Obama, konuklarıyla IŞİD militanlarına karşı savaş stratejisini görüştü. Başkan Obama, Kobani krizinin Suriye ve Irak’taki IŞİD tehdidinin ciddiyetini ortaya koyduğunu söyledi.

Askeri konuklar arasında Türk Genelkurmay Başkanı Necdet Özel bulunmuyor. Özel, kendisi yerine Washington’a Genelkurmay Harekat Başkanı Korgeneral Erdal Öztürk’ü gönderdi.

Obama, IŞİD militanlarına hava saldırılarının devam edeceğini, bunun yalnızca askeri bir operasyon değil, aşırı görüşlere karşı bir mücadele olduğunu belirtti.

Amerika Savunma Bakanlığı, Amerikan ve Suudi jetlerinin Pazartesi ve dün IŞİD hedeflerini vurmak amacıyla 21 sorti uçuş gerçekleştirdiğini, cihatçı örgütün Kobani’de ilerleyişini yavaşlattığını bildirdi.

Washington hava saldırılarının IŞİD’in Kobani’ye daha fazla cihatçı ve teçhizat göndermesini engellemeyi amaçladığını bildirdi. Amerikalı yetkililer, Kobani’deki durumun hala istikrarsız olduğunu, militanların ilerlemeye çalıştığını, ancak kentteki Kürt milislerin direnişlerini sürdürdüğünü belirtiyor.

XS
SM
MD
LG