Erişilebilirlik

Obama:" Kırmızı Çizgiyi Dünya Koydu"


Başkan Barack Obama, Suriye’nin halkına karşı düzenlediği kimyasal silah saldırılarına ilgisiz kalınırsa uluslararası topluluğun saygınlığının tehlikeye düşeceğini söyledi.

Stokholm’da İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Obama kimyasal silahlarla ilgili “kırmızı çizgiyi” kendisini koymadığını bu çizginin Birinci Dünya Savaşından sonra bu tür silahların kullanımını yasaklayan anlaşmayla uluslararası topluluk tarafından konduğunu bildirdi.

Obama İsveç Başbakanı ile Suriye’deki “barbarlığa” sessiz kalınmaması aksi halde bunun yeni kimyasal silah saldırısı olasılığını arttıracağı konusunda görüşbirliği içinde olduklarını da vurguladı.

Başkan Obama Suriye’ye yönelik askeri müdahale için hem Amerika içinde hem de uluslararası arenada destek toplamaya çalışıyor. Obama, G20 zirvesi için Rusya’ya uçmadan önce Stockholm’e uğradı.

Öte yandan Senato Dış İlişkiler Komisyonu, Amerika’nın askeri güç kullanımına ilişkin oylama yapacak. Komisyon üyeleri Başkan Obama’ya Suriye’nin askeri hedeflerine 60 gün süreyle saldırma yetkisi verecek karar tasarısının ayrıntıları üzerinde anlaştıklarını bildirdi. Obama, bu süreyi belirli şartlar altında 30 gün uzatabilir. Tasarı, kara harekatına ise izin vermiyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Türkiye’den İsveç ve Finlandiya’ya Yeşil Işık - 28 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:02 0:00
XS
SM
MD
LG