Erişilebilirlik

Obama: İsrail ile Hemfikiriz


Başkan Barack Obama İran’ın nükleer silah geliştirme potansiyeline ne kadar yakın olduğu konusunda Amerika ile İsrail arasında çok fazla görüş ayrılığı bulunmadığını söyledi.

Obama Kudüs’te İsrail başbakanı ile birlikte düzenlediği basın toplantısında Benyamin Netanyahu’nun askeri eylem kararını, Amerika gibi yakın bir müttefik bile olsa bir başka ülkenin isteği üzerine ertelemesini beklemediğini belirtti. İran’ın nükleer silah geliştirmesini önlemek için tüm seçeneklerin masada tutulduğu görüşünü tekrarlayan Obama ancak diplomatik çözüm için hala zaman olduğunu savundu.

Netanyahu ise İran’ın karar verirse nükleer silah geliştirmesinin bir yıl alacağı konusunda Obama ile görüşbirliği içinde olduklarını söyledi.
İsrail başbakanı İran’ın, uranyum zenginleştirme sürecini tamamlaması halinde askeri eylemin artık silah geliştirmeyi durduramayacağı bir noktaya, “dokunulmazlık bölgesine” ulaşacağını vurguladı.
Obama’nın "dokunulmazlık bölgesi “ görüşünü paylaşıp paylaşmadığı bilinmiyor.

Başkan Obama İsrail’e yaptığı ilk resmi ziyaretinde Amerika’nın İsrail’le olan ittifakının sonsuza kadar süreceğini söyledi.
Obama, daha önce Ben Gurion Havaalanı’nda yaptığı açıklamada ikinci dönem başkanlığının ilk resmi yurtdışı ziyaretini İsrail’e yapmasının amacının iki ülke arasındaki hiç kopmayacak bağı göstermek olduğunu belirtti.

İsrail halkına ve komşularına doğrudan hitap etmek istediğini de söyleyen Başkan Obama, kutsal topraklara barış gelmesi gerektiğine inandığını dile getirdi.
Başkan Obama’yı Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve Başbakan Benyamin Netanyahu karşıladı. Başbakan Netanyahu İsrail’in kendini her türlü tehdide karşı kendi başına savunma hakkını savunduğu için Başkan Obama’ya teşekkür etti.

Başbakan Netanyahu Başkan Obama’ya Demir Kubbe füze savunma sistemini tanıtan gezide eşlik etti. Amerika’nın da finansmanına katkıda bulunduğu Demir Kubbe füze savunma sistemi, Kasım ayında sekiz gün süren çatışmalar sırasında Filistinli militanların Gazze’den attığı füzeleri düşürmek için kullanılmıştı.
Her iki lider de Demir Kubbe projesini iki ülke arasında güvenlik için yapılan daha önce görülmemiş bir işbirliği olarak niteledi.

Ziyaretinde Başkan Obama’ya Dışişleri Bakanı John Kerry de eşlik ediyor.
Obama’nın Perşembe günü Batı Şeria’da Filistin Lideri Mahmud Abbas ve Başbakan Salam Fayyad’la görüşmesi bekleniyor. İkinci dönem başkanlığına iyimser bakmayan ve Obama’nın kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını söyleyen çok sayıda Filistinli protesto gösterileri düzenledi.
Başkan Obama Cuma günü de Ürdün Kralı Abdullah’la biraraya gelecek.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi Kürtajı Yasallaştıran Kararı Kaldırdı - 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:57 0:00
XS
SM
MD
LG