Erişilebilirlik

Obama IŞİD'e Karşı Strateji Açıklayacak


Obama IŞİD'e Karşı Strateji Açıklayacak
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:04 0:00

Başkan Obama IŞİD’e karşı alınacak önlemleri değerlendireceği konuşmayla ulusa seslenmeye hazırlanırken terör örgütünün yarattığı tehdidin Suriye ve Irak sınırlarının çok ötesine uzandığını vurguluyor

Başkan Barack Obama, Amerika’nın büyük bir tehdit haline gelen IŞİD’e karşı harekete geçeceğini söyledi.

Bir televizyon programına katılan Başkan Obama, IŞİD militanlarının oluşturduğu tehdidin Suriye ve Irak sınırlarının çok ötesine uzandığını vurguladı.

Obama “IŞİD’in gücünü sistemli bir şekilde kıracağız. Örgütün elindeki bölgeleri daraltacak, IŞİD’i bozguna uğratacağız” dedi.

Başkan Obama yarınki konuşmasında Amerikan müdahalesinin neyle sınırlı olduğunu açıklayacak.

“Amerikan birliklerinin kara harekatına başlayacağını açıklamayacağım. Bu, Irak Savaşı’yla aynı değil” diyen Obama, farklı bir strateji açıklayacağının sinyalini verdi

Cumhuriyetçi Senatör Ted Cruz’a göre IŞİD’e karşı önlem almak için geç bile kalındı.

Senatör Cruz “Yapmamız gereken, ağır hava saldırılarıyla IŞİD’i yerle bir etmek” şeklinde konuştu.

Kongre bu hafta yoğun bir iç gündemle çalışmalarına başladı. Hükümetin kapanmasını önlemek için borç tavanını yükseltmek, bu gündem maddelerinden biri. Doğu Avrupa’dan Ortadoğu’ya birçok coğrafyada yaşanan karışıklıklar da Kongre’nin ele alacağı konular arasında. Peter King, Cumhuriyetçi Kongre üyesi:

“IŞİD ve El Kaide gibi örgütlere karşı çok daha dikkatli ve tedbirli olmamız gerekiyor. Bu örgütlerin hepsinin amacı Amerika’ya saldırmak. Üstelik bunu başaracak güçteler.”

Milletvekili King’e göre Başkan Obama’nın IŞİD militanlarına saldırmak için Kongre’nin onayını almasına gerek yok. Demokrat Partili Kongre üyesi Adam Smith, geniş kapsamlı bir koalisyon kurmanın Kongre’nin onayını almaktan daha önemli olduğunu vurguluyor.

Smith “Eğer Amerika Sünniler’in desteğini almadan IŞİD’e saldırırsa IŞİD’in elini güçlendirebilir” uyarısında bulundu.

IŞİD müdahalesi, Amerika’nın bir yandan da Kasım ayında Temsilciler Meclisi’ndeki sandalyelerin tamamını, Senato’nunsa üçte birini değiştirecek ara seçimlere hazırlandığı bu günlerde gündeme geliyor. Başkan Obama’nın önümüzdeki yıla kadar askıya aldığını açıklamasına rağmen göçmenlik reformu da bir başka tartışmalı konu olarak gündemi işgal ediyor.

XS
SM
MD
LG