Erişilebilirlik

Obama: 'IŞİD'e Karşı İvme Kazandık'


Başkan Barack Obama, Amerika önderliğindeki koalisyonun IŞİD’le mücadelede ivme kazandığını ve bu ivmeyi sürdürmeye kararlı olduğunu açıkladı.

Ulusal güvenlik toplantısından sonra açıklama yapan Obama, IŞİD’in Suriye ve Irak’ta karada savunmaya geçtiğini, aralarında Arap devletlerinin de bulunduğu 66 üyeli koalisyonun ise saldıran taraf olduğunu bildirdi.

Komutanlar ve istihbarat başkanlarıyla birlikte açıklama yapan Obama, koalisyonun şimdiye kadar düzenlediği 11 bin 500’ü aşkın saldırıyla cihatçı örgütün üst düzey sorumluları ve yüzlerce savaşçısının etkisiz hale getirildiğini söyledi.

IŞİD’in Suriye ve Irak’taki çekirdek kadrosunun küçülmeye devam ettiğini vurgulayan Başkan Obama, örgütün komuta kadrosunun iki yılda asgari düzeye indirildiğini, her geçen gün daha fazla örgüt üyesinin boş bir amaç için mücadele ettiğini kavramaya başladığını belirtti.

Obama’nın Virginia eyaletinde bulunan Merkezi İstihbarat Dairesi (CIA) genel merkezinde yönettiği ulusal güvenlik toplantısı son birkaç ayda üçüncü kez yapılıyor. Önceki toplantılar Amerika Savunma Bakanlığı genel merkezi Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı’nda yapılmıştı.

Başkan Obama pazartesi günü basına yaptığı açıklamada da, IŞİD’in kimyasal silah programını idare eden Ebu Davut’la Irak’taki finansörü Ebu Salih’in öldürüldüğünü hatırlatarak, örgüt “kötü birkaç ay geçirdiğini” söylemişti.

Obama ayrıca, “Önümüzdeki gün ve haftalarda daha fazlasını hedef alacağız. IŞİD liderleri her uyandıkları günün son günleri olduğunu düşünecek” diye konuştu.

Obama koalisyonu yardımları sayesinde Irak hükümetinin Ramadi’yi ve Fırat vadisine ilerledikçe bazı köyleri IŞİD’in elinden geri aldığını söyledi.

Barack Obama, Suriye’de de yerel güçlerin IŞİD’i el Şahadi’den sürdüğünü, Rakka ve Musul arasındaki hayati ikmal yolunu kullanılmaz hale getirdiğini bildirdi.

Obama: 'IŞİD'e Karşı İvme Kazandık'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:25 0:00

Koalisyonun IŞİD’in komuta kontrol ve iletişim sistemlerini de bozduğunu kaydeden Obama, aralarında petrol kuyuları, rafineriler ve ikmal yollarının da bulunduğu örgütün mali altyapısının da önemli tahrip edildiğinin altını çizdi.

Bununla birlikte IŞİD’i yenilgiye uğratmanın Suriye’deki iç savaşın bitmesine bağlı olduğuna dikkati çeken Başkan Obama, son birkaç haftadır devam eden ateşkese de değindi. Obama, “Ateşkes Halep ve diğer bölgelerde hayat kurtardı, ama hala çok hassas ve gergin bir ateşkes. Esat rejiminin bu ateşkesi defalarca ihlal ettiğine, el Nusra’nın da sürekli saldırılarına tanık olduk” diye konuştu.

Birleşmiş Milletler’in arabuluculuğundaki Cenevre görüşmeleri yeniden başlarken, Amerikan yönetimi, altı haftadır devam eden geçici ateşkesin Suriye’de şiddet olaylarını tamamen bitirmese de azalttığını düşünüyor.

Başkan Obama gelecek hafta Körfez İşbirliği Konseyi üyesi devletlerin zirvesine katılmak üzere Suudi Arabistan’ı ziyaret edecek. Obama’nın bu ziyaretinde de ağırlığı IŞİD’le mücadele konusunun işgal etmesi bekleniyor. Başkan Obama ardından İngiltere ve Almanya’ya gidecek.

XS
SM
MD
LG