Erişilebilirlik

Obama Irak'a Yardım Sözü Verdi


Obama Irak'a Yardım Sözü Verdi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:57 0:00

Başkan Obama Irak’ta krizin kötüleşmesine karşı her türlü önlemi gözden geçirdiklerini söyledi

Başkan Obama Amerika’nın aylardır Irak hükümet kuvvetlerine isitihbarat sağladığını ve malzeme yardımı yaptığını da söyledi:

“Yönetimimiz 24 saat çalışarak Irak hükümetine en etkili şekilde nasıl yardım edebileceğini gözden geçiriyor. Hiçbir seçeneği gözardı etmiyoruz. Cihatçı örgütlerin Irak veya Suriye’yi kalıcı bir üs haline getirmesine karşı elimizden geleni yapmaya kararlıyız.”

Ancak Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi John Boehner, Başkan’ı hemen harekete geçmediği için eleştirdi.

“Bir yıldır bu sorunun yaşanacağını tahmin ediyorduk. Son beş altı aydır da teröristlerin Irak’ta batı bölgelerini ele geçirdiğini ve ilerlediğini izliyoruz. Şimdi de Musul’e ve digger kentlerin kontrolunu ele geçirdiler, Bağdat’a 100 mil yaklaştılar. Peki Başkan ne yapıyor? Öğle uykusuna mı yattı?”

Senato’da da Cumhuriyetçi John McCain Obama’nın Irak’tan çok erken çekildiği eleştirisinde bulundu.

“Amerika Başkanı bir çatışmanın sona erdiğini söylediği için düşmanın gözünde o savaş ortamı bitmez. Çatışmalar ancak ve ancak düşman yenildiği zaman biter. Irak’ta savaş sona ermedi, çünkü Irak’a karşı olan ve Irak’ta çarpışan güçler hala yenilmiş değil.”

Temsilciler Meclisi Demokrat Azınlık lideri Nancy Pelosi ise Amerikalılar’ın Irak’ta Amerikan askeri görmek istemediğini söylüyor.

“Amerika’da halk Irak’a asker gönderilmesini istemiyor. Neden mi? Nedeni önemli değil, halkın kararı önemli. Bu bir gerçek. Amerikan halkı savaşlardan yorgun düştü.”

Bu arada Irak’ta IŞİD’den kaçan halk, Washington’dan yardım almaya başladı. Amerika çatışmalar yüzünden evlerini terketmek zorunda kalan Iraklılar’a 12 milyon 800 bin dolarlık yiyecek, barınak ve ilaç yardımı gönderiyor.
XS
SM
MD
LG