Erişilebilirlik

Obama Gençlerle Göçmenlerin Desteğini Topladı


Obama Genç Ve Göçmenlerin Desteğini Topladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:21 0:00
Linki indirmek için

Barack Obama kendisine dört yıl önce de oy veren kadınların, gençlerin ve göçmenlerin desteğiyle ikinci dönem için başkan seçilmeyi başardı. Seçimde kullanılan oylar nasıl dağıldı ve bunun önemi ne? Amerika’nın Sesi Haber Merkezi’nden Jim Malone’un haberi

Obama taraftarları Washington sokaklarında zaferi kutladı.

Başkan Obama’nın arkasındaki gençler seçim gecesi sonuçları izlemek için verilen partilerde biraraya geldi.

Tarihçi Allan Lichtman, Obama’nın kadınlar, siyahlar, Latin kökenliler ve gençlerin oylarından büyük destek aldığını söylüyor.

“Obama’ya seçimi kadınlar ve azınlıklar kazandırdı. Cumhuriyetçi Parti seçimi sadece beyaz, Protestan tabanla kazanamayacağını anlamalı. Amerika beyazların giderek azaldığı bir ülke olma yolunda.”

Washington’da Romney için verilen partiye katılan, çoğunluğu beyaz kalabalık hayal kırıklığı içindeydi.

Beyaz oyların çoğunluğunu alan Romney, kadınlar, gençler ve azınlıkların oyunu toplamada başarısız kaldı.

Cumhuriyetçi stratejist Ford O’Connell bunun değişmesi gerektiği görüşünde: “Cumhuriyetçiler’in kabuklarından çıkıp diğer gruplarla iletişime geçmesi gerekiyor. Birçok azınlığın Cumhuriyetçi Parti’yle ilgili önyargılı düşünceleri var. Bu düşünceleri ortadan kaldırmak Cumhuriyetçiler’in elinde.”

Ronald Reagan 1980 seçimlerini kazandığı zaman, beyazlar, seçmenlerin yüzde 85’ini oluşturuyordu. Şimdiyse bu oranın yüzde 72’ye düştüğü görülüyor.

Anketçi Scott Rasmussen, Cumhuriyetçiler’in azınlıkların yanısıra gençlerin desteğini almakta da zorlandığını söylüyor.

“Amerikan siyasetinde büyük bir nesil farklılığı görülüyor. Genel olarak 40 yaşın üzerindekiler Mitt Romney’i desteklerken 40 yaşın altındakiler Obama’ya oy verdi.”

Brookings Enstitüsü’nden Thomas Mann, Cumhuriyetçiler’in ya demografik değişime ayak uydurması ya da daha fazla yenilgiye alışması gerektiği görüşünde.

“Oy kullanacak genç seçmen oranının düşmesi beklenirken bu oranın 2008 seçimlerine oranla daha da arttığı görüldü. Siyah seçmenlerin oranı eskiden olduğu gibi yüzde 13’tü. Bu oranlara göre Cumhuriyetçiler uzun vadeli yenilgi stratejisi içindeler.”

Cumhuriyetçi Parti yaşlı beyaz erkek seçmen tabanının dışına çıkamadığı sürece Demokratlar’ın seçim sonrası kutlamaları gelenek haline gelebilir.
XS
SM
MD
LG