Erişilebilirlik

Obama "Gazze'ye Kara Harekatından Kaçınılmalı"


Başkan Barack Obama İsrail’in kendisini savunma hakkı olduğunu ancak Gazze’ye kara harekatından kaçınmasının “ tercih edilir” bir seçenek olduğunu açıkladı.

Obama, İsrail’i bu konuda ikna etmenin Orta Doğu liderlerinin Hamas’ın roket atışlarını durdurma çabalarının başarıyla sonuçlanmasına bağlı olduğunu vurguladı.
Tayland’da düzenlediği basın toplantısında Obama”Hiçbir ülke vatandaşlarının üzerine dışardan füze yağmasına izin veremez. İsrail’in kendisini savunma hakkını tümüyle destekliyoruz”dedi.

Obama, İsrail’in olası kara harekatıyla ilgili bir soruyu yanıtlarken Türk ve Mısırlı liderlerle “çatışmaları başlatan unsur “olarak değerlendirdiği Hamas’ın roket atışlarını durdurmaya yardımcı olmaları konusunda sürekli temas halinde olduğunu söyledi.
Obama, İsrail kara kuvvetlerinin Gazze’ye girmesinin sadece Gazze halkı değil İsrail askerleri için de ölü ve yaralı sayısını arttırma riski taşıdığını belirtti.
Obama” önümüzdeki 24, 36,48 saat içinde ne kadar ilerleme sağladığımızı göreceğiz” şeklinde konuştu.

İsrail kuvvetleri Pazar günü hava saldırılarına devam ederken Hamas Tel Aviv’e iki roket daha gönderdi. Roket atışları Tel Aviv’de halkı uyaran sirenler çalınmasına yol açarken “Demir Kubbe” adlı İsrail füzesavar sistemi roketlerin kente düşmesini önledi.
Filistinli sağlık görevlileri İsrail hava saldırılarında aralarında dört çocuk bulunan en az 11 kişinin öldüğünü bildiriyor.

Öteyandan İsrail başbakanı Benyamin Netanyahu Gazze’deki militanlara karşı askeri operasyonları genişletmeye hazır olduğunu açıkladı.
İsrail hükümeti halen bir kara harekatı için Gazze sınırına binlerce asker yığmış bulunuyor.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG