Erişilebilirlik

Obama - Erdoğan Suriye'de Geçiş Sürecini Konuştu


Başkan Barack Obama ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’de siyasi geçiş sürecinin hızlandırılmasını ele aldı. Beyaz Saray ve Başbakanlık’tan yapılan açıklamaya göre iki lider, bir telefon görüşmesi yaparak Suriye’deki gelişmeleri değerlendirdi.

Başkan Barack Obama Beyaz Saray'da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda konuşurken.
Başkan Barack Obama Beyaz Saray'da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda konuşurken.
Obama – Erdoğan telefon görüşmesinin ayrıntıları konusunda iki hükümet tarafından yapılan açıklamada, “Beşar Esad’ın ayrılması ve Suriye halkının meşru taleplerinin karşılanması dahil, Suriye’deki siyasi geçiş sürecini hızlandırmaya yönelik çabaların koordinasyonunun” ele alındığı vurgulandı.

Beyaz Saray ve Başbakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, iki lider, “Suriye rejiminin kendi halkını hedef alan saldırılarından ve rejimin vahşeti yüzünden Suriye’de insani koşulların kötüleşmesinden giderek daha fazla kaygı duyduklarını” vurguladılar.

Açıklamalarda, Obama ve Erdoğan’ın mülteci durumuna düşen “Suriyelilere yardım çabalarını koordine etme konusunda da mutabık kaldıkları” belirtildi.

Başbakanlık ve Beyaz Saray tarafından yazılı olarak yapılan açıklamalarda, “İki lider, Suriye’de demokratik bir geçiş sürecini desteklemek için ABD ve Türkiye’nin birlikte çalışması için yetkililerin yakın temas halinde olmalarını kararlaştırmışlardır,” denildi.

Bu arada, telefon görüşmesinde Başbakan Erdoğan’ın da Colorado’da yaşanan trajedide hayatlarını kaybedenler için taziye dileklerini ilettiği açıklandı.

Yorumları oku (2)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG