Erişilebilirlik

Obama Erdoğan’la Görüşecek


Beyaz Saray, Türkiye’yi darbe girişimi sonrasında itidalli olmaya ve hukukun üstünlüğüne saygı göstermeye çağırdı.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük brifinginde, Amerika olarak Türkiye’deki darbe girişimini kuvvetle kınadıklarını hatırlattı.

Türkiye’nin demokratik yoldan seçilmiş hükümetine ve demokratik kurumlarına güçlü destek verdiklerini belirten Earnest, Başkan Barack Obama’nın da yakın bir zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefon görüşmesi yapacağını bildirdi.

Obama Erdoğan’la Görüşecek
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:25 0:00

Earnest, Türkiye’de tüm tarafların itidalli olması, hukuka uygun hareket edilmesi, istikrarsızlık ya da şiddeti artırabilecek adımlardan kaçınılması, adil yargılamaya saygı gösterilmesi ve özgürlüklerin korunması gibi noktaların kritik önem taşıdığı vurguladı.

Bir soru üzerine, Cumhurbaşkanı Erdoğan yönetiminin haftasonunda attığı adımlar üzerinde bir yargıda bulunmayacağını ifade eden Earnest, “Demokratik yoldan seçilmiş Türk hükümetinin, itidalli davranma, adil yargılama ve Türk Anayasası’nda da yer alan, ifade, basın ve toplanma gibi özgürlükleri destekleme sorumluluğu bulunuyor” diye konuştu.

Türkiye’nin başarısız darbe girişimiyle ilgili kaygılarını anladıklarını da ifade eden Earnest, haftasonunda yaşananlarla ilgili soruşturmalara Amerikan olarak mümkün olan yardımı sağlamaya hazır olduklarını kaydetti.

Amerika’da ikamet eden Fethullah Gülen’in Türkiye’ye olası iadesiyle ilgili soru üzerine de Earnest, Türk hükümetinden bu yönde bir resmi talebin henüz ellerine ulaşmadığını söyledi.

Earnest, böyle bir talep gelirse, bunu ABD ile Türkiye arasında 30 yılı aşkın süre önce imzalanan Suçluların İadesi Anlaşması temelinde değerlendireceklerini belirtti. Earnest, “ABD’nin Gülen’i koruduğu şeklindeki bir öngörü doğru değil” ifadesini kullandı.

Beyaz Saray Sözcüsü Türkiye ile İlgili Soruları Yanıtladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:17 0:00

XS
SM
MD
LG