Erişilebilirlik

Obama ‘Enerji Önceliklerini Gözden Geçirmek Şart’


Obama Detroit'te GM fabrikasını zjyaret ederken

Başkan, federal hükümetin otomobil sektörünü iflastan kurtarmasının bir milyondan fazla iş kaybını önlediğini söyledi

Başkan, federal hükümetin otomobil sektörünü iflastan kurtarmasının bir milyondan fazla iş kaybını önlediğini söyledi.

Başkan canlanan sektörün son 2,5 yıl içinde 200,000 kişiye daha iş sağladığını belirtti.

Haftalık radyo konuşmasında enerji konusuna değinen Obama, otomobil fabrikalarının mali yardım karşılığında daha az yakıt tüketen araçlar imal etme yükümlülüğü üstlendiğini hatırlattı. Obama, daha ekonomik araçlarla rüzgâr ve güneş enerjisine yapılacak yatırımların Amerika’nın yabancı petrole bağımlılığını azaltacağına inanıyor.

Başkan, konuşmasında, Kongre’den, dev petrol şirketlerine her yıl yapılan 4 milyar dolarlık sübvansiyonu kaldırmasını da istedi. Obama bu paranın milyarlarca dolar kar eden petrol şirketlerine değil yeni enerji kaynakları geliştirilmesine ayrılmasını istiyor.

Barack Obama geçen haftaki konuşmasında artan petrol fiyatlarından şikâyet etmiş ancak fiyatları ucuzlatacak sihirli bir yöntem bulunmadığını söylemişti. Obama, küresel sorunların petrol fiyatlarını arttırdığını tek çözümün başka enerji kaynakları bulmak olduğunu savunuyor.

Amerika’da son haftalarda bir litre kurşunsuz 87 oktan benzin (regular unleaded) 99 sent, başka bir deyişle yaklaşık 1,75 TL’den satılıyor.

Başkan Beyaz Saray'da haftalık konuşmasını yaparken:

XS
SM
MD
LG