Erişilebilirlik

Obama Ebola Konusunda Güvence Verdi


Obama Ebola Konusunda Güvence Verdi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:50 0:00

Başkan Obama, Connecticut ve New York’a yapacağı ziyaretleri iptal ederek Amerikan halkını salgın hastalığın tehlikelerinin düşük olduğuna dair ikna çalışmalarına başladı

Teksas eyaletinin Dallas kentinde ikinci bir hemşirenin de hastalığa yakalanması Amerika’da Ebola korkusunu artırdı. Sağlık yetkilileri durumu kaygı verici olarak değerlendiriyor. Başkan Obama, Connecticut ve New York’a yapacağı ziyaretleri iptal ederek Amerikan halkını salgın hastalığın tehlikelerinin düşük olduğuna dair ikna çalışmalarına başladı.

Herşey, ölümcül virüse geçen hafta yenik düşen Liberyalı Thomas Eric Duncan’ın Ebola’yı ülkesinden Amerika topraklarına getirmesiyle başladı.

Amerika’daki ilk Ebola kaybından birkaç gün sonra, Texas’daki hastanede Duncan’ı tedavi eden hemşirelerden ikisinin de Ebola’ya yakalandığı ortaya çıktı.

Doktor Daniel Varga: “Bu hastalığın bazı iş arkadaşlarımıza nasıl geçtiği hakkında çok şeyler söylendi. Meslektaşlarımızın Duncan’ın tedavi sürecinde virüsle temas ettikleri çok açık.”

Hemşirenin hastaneye yatırılmadan birkaç saat önce uçakla seyahat etmesi virüsün daha da yayılmış olabileceği endişesini arttırdı.

Gelişmeler üzerine, Başkan Obama, dün Washington dışına yapacağı ziyareti iptal ederek Washington’da Ebola’yı ele almak üzere Bakanlar Kurulu’nu topladı.

Başkan, Beyaz Saray’dan yaptığı açıklamayla, mevcut sağlık protokollerinin işe yaradığını ancak Amerika’da çıkacak yeni bir vakanın “çok daha dikkatli biçimde” izleneceğini söyledi.:

“Eğer varolan protokolü izler, gerekli adımları takip eder ve bilgilerimizi hızlı paylaşırsak ülkemizde Ebola’nın yayılma ihtimali çok düşük kalır.”

Başkan Obama ayrıca, Amerika’da ortaya çıkacak herhangi yeni bir Ebola vakasıyla ilgilenecek özel hızlı müdahale ekiplerini hastanelere sevk edeceklerini de bildirdi.

Obama, halkı Ebola korkusuna karşı rahatlatırken, Amerika’nın Batı Afrika’da 4.500 kişiyi öldüren virüsü gözardı etmeyeceğini de söyledi:

“Bu hastalığı Amerika ‘da ciddi bir salgına dönüşmeden durdurabileceğimizden eminim. Ancak bu salgının Batı Afrika’da kontrolden çıkması işimizi zorlaştırıyor.”

Başkan Obama, Amerika’nın Liberya, Sierra Leone ve Gine’de aldığı önlemlerin aslında Amerikan halkının sağlığını da koruma amacı taşıdığını söyledi.

Başkan, dün Avrupalı ve Japon liderlerle yaptığı telefon görüşmelerinde, Ebola’yla mücadeleye daha fazla uluslararası kaynak ayrılması gerektiğinin altını çizdi.

XS
SM
MD
LG