Erişilebilirlik

Trump Yönetimi Çevre Koruma Uygulamalarını Değiştiriyor


Başkan Donald Trump göreve geldiği andan itibaren imzaladığı kararnamelerle bir önceki Başkan Barack Obama tarafından başlatılmış uygulamaları kaldırıyor. Son olarak Başkan Trump’ın imzalayacağı bir kararnameyle Obama döneminde yürürlüğe konulan çevre koruma konusundaki bazı kararları iptal edeceği belirtiliyor. Kaldırılması beklenen kararnameler arasında hazineye ait arazilerde kömür madeni işletilmesini yasaklayan kararname de var.

Daha önce Obama döneminde çevre korumaya yönelik olarak alınan bazı kararlar iş dünyası tarafından tepki ile karşılanmış ve bir takım uygulamalar mahkemelere taşınmıştı. O dönem mahkemelerde Çevre Koruma Dairesi’ne karşı açılan davalarda yer alan isimlerden biri olan Scott Pruitt, şimdi Başkan Trump tarafından aynı Daire’nin başkanı olarak atandı.

Kongre’den de onay alan Pruitt görevi devralmasının ardından Daire çalışanlarına hitaben yaptığı ilk konuşmada “Amerika iş sahaları yaratmakla çevreyi korumak arasında bir seçime zorlanmamalıdır,” diye konuştu. Pruitt, “Aynı anda hem iş yaratan, hem enerji kaynakları üreten hem de çevreyi koruyan bir ulus olabileceğimize inanıyorum,” dedi.

Pruitt’in ataması Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında da tartışmaların alevlenmesine neden olmuştu. Cumhuriyetçi senatörler Obama döneminde alınan çevre korumaya yönelik bazı kararların iş dünyasına zarar verdiğini söylüyorlar ve Pruitt’in bu noktada atacağı adımlarla yeni açılımlar getirebileceğine inanıyorlar. Demokrat senatörler ise Başkan Obama döneminde çevreci kaygılarla alınmış bazı kararların ve uygulamaların kaldırılmasının Amerika’nın küresel ısınmaya karşı mücadele, temiz su kaynaklarını koruma ve hava kirliliğini önleme konusundaki çabalarını boşa çıkaracağını savunuyorlar.

Başkan Donald Trump seçim kampanyası sırasında “küresel ısınma” olgusuna inanmadığını bunun Çin tarafından ticari alanda Amerika’nın önünü kesmek için ortaya atılmış bir yalan olduğunu iddia etmişti.

Dolayısıyla imzalayacağı kararname ile Başkan Trump’ın kömür madenlerinden, gaz emisyon oranlarını düzenlemeye, su kaynaklarının kullanımından petrol araştırmalarına kadar birçok konuda Amerika’nın çevre politikalarını radikal şekilde değiştirmesi bekleniyor. Çevre koruma kanunlarının değiştirilmesinin, tarımdan emlak sektörüne kadar sayısız alanda ciddi etkiler göstereceğini söyleyen uzmanlar daha şimdiden bu başkanlık kararnamesinin de mahkemeye taşınacağına kesin gözüyle bakıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Giuliani Büyük Jüri Karşısında İfade Verdi - 17 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:44 0:00
XS
SM
MD
LG