Erişilebilirlik

Obama: 'Diplomasi Başarısızlığa Uğrarsa Müdahaleye Hazırız'


Barack Obama

Cenevre'de varılan anlaşmayı memnunlukla karşılayan Başkan Obama, sürecin tamamlanmadığını ve Suriye'nin kimyasal silahlarını teslim etmek için somut adımlar atması gerektiğini söyledi

Başkan Barack Obama, Amerika ve Rusya dışişleri bakanlarının Suriye’nin kimyasal silahlarının denetim altına alınması ve imhası amacıyla Cenevre’de vardığı çerçeve anlaşmasını, “önemli, somut bir adım” diye niteledi.

Daha atılacak adımlar olduğunu bildiren Obama, bugün (Cumartesi) yayınladığı açıklamada, sürecin ‘doğrulanma’ aşamasında Amerika’nın müttefikleri ve Rusya’yla işbirliği yapacağını vurguladı. Obama ayrıca, Esat rejiminin plana uymaması durumunda bunun “sonuçları” olacağı uyarısında bulundu.

Obama açıklamasında, diplomasinin başarısızlığa uğraması durumunda Amerika’nın askeri müdahalede bulunacağı ve donanmanın hazır bekletildiği uyarısını yineledi.

Obama yönetimi, 21 Ağustos’ta Şam yakınlarında düzenlenen ve bin 400’ü aşkın kişinin hayatını kaybettiği kimyasal silah saldırısından Esat rejimini sorumlu tutuyor. İki hafta önce askeri operasyon kararı alan Obama, Rusya’nın girişimleri ve Esat rejiminin kimyasal silahlarını uluslararası denetime devretmeyi kabul etmesi sonucu operasyon kararını askıya almıştı.

Obama, Rusya’nın başlattığı diplomatik girişimin, “oyalama taktiği olmaması” yönünde uyardı, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’ın kimyasal silahlarından vazgeçme konusunda ciddi olması durumunda somut adımlar atması gerektiğini söyledi.

Obama yönetimi, diplomatik girişimlerin başlamasını Suriye’ye askeri müdahalede bulunacağı yolundaki tehdide bağlıyor. Başkan bu tehdit sayesinde bir hafta öncesine kadar kimyasal silahlara sahip olduğunu yalanlayan Suriye’nin, şimdi bu silahlara sahip olduğunu doğruladığını hatırlattı.
XS
SM
MD
LG