Erişilebilirlik

Obama'dan Suruç Saldırısı ve PKK'ya Kınama


Başkan Barack Obama, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la IŞİD’le mücadele konusunda bir telefon görüşmesi yaptı.

Başkan Barack Obama, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la IŞİD’le mücadele konusunda bir telefon görüşmesi yaptı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Obama ve Erdoğan’ın iki ülke arasında, “IŞİD’e karşı mücadelede devam eden işbirliğinin derinleştirilmesiyle, Irak’a güvenlik ve istikrar getirme ve Suriye’deki çatışmalara siyasi çözüm sağlama yönündeki ortak çabaların” ele alındığı bildirildi.

“Başkan [Obama] 20 Temmuz’da Suruç’taki ve PKK’nın üstlendiği 22 Temmuz’daki Ceylanpınar saldırılarını kınadı” denen açıklamada, Obama’nın saldırı kurbanlarının yakınlarına Amerikan halkı adına taziyelerini de ilettiği belirtildi.

“İki lider Amerika ve Türkiye’nin terörle mücadelede birlik içinde olduklarını vurguladı” mesajı verilen açıklamada, Obama ve Erdoğan’ın “yabancı savaşçıların geçişini durdurma ve Türkiye’nin Suriye sınırında güvenlik sağlama yönünde işbirliğini arttırma çabalarını” da ele aldığı kaydedildi.

“Başkan [Obama] Türkiye’nin ulusal güvenliğine önem verdiğini bir kez daha vurguladı” denilen Beyaz Saray açıklamasında, iki liderin bu ve diğer bölgesel konularda yakından çalışmayı sürdürme sözü verdiği de bildiriliyor.

Ankara’da Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan basın açıklamasında neredeyse aynı ifadelere yer verilirken, Türk tarafının açıklamasında ayrıca, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama, Türkiye ve ABD olarak terörün her türüne karşı olduklarını vurgulamışlardır” ifadesi de geçiyor.

ABD Dışişleri: Ceylanpınar olayı ‘çok rahatsız edici’

PKK’nın üstlendiği Ceylanpınar’da iki polisin öldürülmesi olayı, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın da tepkisini çekti. Çarşamba günkü basın brifinginde olayla ilgili görüşü sorulan bakanlık sözcüsü John Kirby, “Haberleri görmedim, ama doğruysa bu, besbelli, çok, çok rahatsız edici” dedi ve ölenlerin ailelerine başsağlığı dileklerinde bulundu.

“Türkiye IŞİD’le mücadelede korkusuz bir müttefik, çok destek ve işbirliğine sahip bir ülke. Daima bu işbirliğini derinleştirmenin yollarını arıyor” diye konuşan Kirby, olayla ilgili ayrıntıya sahip olmadığını, ama ölenlerin aileleri açısından, IŞİD’in yol açtığı tehdit açısından çok acı verici olduğunu belirtti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 21 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:13 0:00
XS
SM
MD
LG