Erişilebilirlik

Obama'dan Rusya'ya Sert Uyarı


Başkan Barack Obama, Amerikan seçimlerine müdahale etmeye çalışan Rusya ya da başka yabancı devletlere karşı eyleme geçileceğini açıkladı.

NPR haber radyosuna demeç veren Obama, “Hiç kuşkusuz, eğer yabancı bir devlet, seçimlerimizin güvenilirliğine etki etmeye çalışırsa, buna karşı harekete geçeriz, geçeceğiz de” diye konuştu.

Obama, atılacak adımlardan bazılarının kamuoyuyla paylaşılacağını, bazılarınınsa gizli tutulabileceğini söyledi.

Amerikan Merkezi İstihbarat Dairesi (CIA), Demokrat Parti’nin elektronik postalarına sızarak parti içi çekişmeleri açığa çıkaran bilgisayar korsanlarının Rus olduğunu ve Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ın geçen ayki seçimleri kazanmasını sağlamayı amaçlamış olabileceklerini bildirdi.

Üst düzey Beyaz Saray yetkilileri de bu tarz bir siber saldırının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bilgisi ve müdahalesi dışında gelişemeyeceğini söylüyor.

Obama NPR’a yaptığı açıklamada, Amerikan istihbarat daireleri arasında değerlendirmelerin hala sürdüğünü, kimin işin içinde olabileceğine dair nihai raporu beklediğini bildirdi.

Barack Obama, Rus siber saldırısının Clinton kampanyasına daha fazla zarar verdiğinin herkesin farkında olduğunu belirtti. Başkan, bununla birlikte siber saldırının Hillary Clinton’a seçimi kaybettirdiği iddiasında bulunmadı. Birçok faktörün başkan seçimlerinde etkili olabileceğinin altını çizen Obama, bu saldırının kuşkusuz bir etkisi olduğuna dikkati çekti.

Obama, Trump kampanyasının kamuoyuna sızdırılan elektronik postalardan istifade etmek dışında, siber saldırılarda başka bir rol oynayıp oynamadığı konusunda da net bir açıklama yapmadı.

Başkan Obama, Donald Trump’ın Rusya’nın Demokrat Parti’nin bilgisayarlarına siber saldırı düzenlediği yolundaki istihbarat bilgilerini reddetmesinin ve neden hala Rusya yanlısı bir tavır takındığının kendisini “şaşırttığını” söyledi.

Geçmişte Cumhuriyetçi Parti üyelerinin önemli bir bölümünün kendisini ‘Rusya’ya karşı sert tavır almadığı’ için sürekli eleştirdiğini hatırlatan Obama, bu kişilerden bazılarının seçimlerde Donald Trump’a destek verdiğini, bunun da bir tutarsızlığa işaret ettiğini söyledi. Obama, “Demek ki, bu kişilerin Rusya’ya yönelik tavırları siyaseten amaçlarına nasıl hizmet ettiğine göre her gün değişiyor” şeklinde konuştu.

Rusya’dan Tepki

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözcüsü Amerika’nın suçlamalarını reddeti.

Dmitry Peskov, “Amerika ya konuyla ilgili konuşmayı bırakmalı ya da aknıt sunmalı, aksi durumda bu yakışıksız” dedi.

Rusya, bilgisayar korsanlığını reddediyor. Putin’in dış politika danışmanı Yuri Ushakov, iki liderin Çin’de Eylül ayında düzenlenen G-20 zirvesini konuştuklarını ve Putin’in çok açık bir cevap verdiğini kaydetti.

XS
SM
MD
LG