Erişilebilirlik

Obama’dan İran’a Nevruz Çağrısı


Obama’dan İran’a Nevruz Çağrısı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:47 0:00

Obama’dan İran’a Nevruz Çağrısı

Başkan Obama İran’a, nükleer görüşmelerin sağladığı fırsattan yararlanarak ülkenin ekonomik izolasyonuna son verilmesinin ve Amerika’yla ilişkilerde yeni bir döneme girilmesinin yolunu açması yönünde çağrı yaptı

Başkan Obama, İran yeniyılı Nevruz’u kutlamak amacıyla yayınladığı görüntülü mesajda, İran’ın nükleer programıyla ilgili kapsamlı bir anlaşmaya varma konusundaki istekliliğinin, İran halkının yıllardır yaşadığı ekonomik zorlukları hafifletmeye yardımcı olacağını söyledi.

Başkan, İran’ın nükleer programının barışçı amaçlara hizmet ettiğini kanıtlama yönünde anlamlı ve gözlemlenebilir adımlar atmasının bir anlaşmayı mümkün kılacağını belirtti.

Başkan Obama şöyle konuştu:

"Hayal görmüyorum. Bunun zor olacağını biliyorum. Buna rağmen, diplomasiye bağlı kalmaya kararlıyım çünkü Pratik birçözüme ulaşabilmek için bir temel bulunduğuna inanıyorum. Aralarında ruhani lider Ali Hameney’in de bulunduğu İran’ın en üst düzey yetkilileri İran’ın nükleer silah geliştirmediğini söylüyor. Bu da İran anlamlı ve doğrulanabilir adımlar atar ve dünyaya nükleer programının barışçı olduğu konusunda güvence verirse anlaşmaya ulaşma fırsatının var olduğunu gösteriyor. İran’ın barışıçı nükleer enerjiye sahip olma hakkı var. Biz de uluslararası barış ve güvenliğin önündeki en büyük tehditlerden biri olan bu konuya barışçı bir şekilde diplomasi yoluyla karşılık vermiş oluyoruz.”

Amerika, Fransa, İngiltere, Çin, Rusya ve Almanya’dan oluşan bir grup ülke İran’ın nükleer silah yapmasını önleme konusunda kalıcı bir anlaşmaya varmak için çalışıyor. Geçen yıl bu 6 dünya gücü İran’la geçici bir anlaşmaya varmış ve bu anlaşma uyarınca İran yaptırımların hafifletilmesi karşılığında hassas nükleer faaliyetlerinde kesintiye gitmeyi kabul etmişti.
İran ve bu 6 ülkenin temsilcileri dün anlamlı ve yararlı olarak nitelendirdikleri görüşmelere ara verdi ve görüşmelerin 7 Nisan’da Viyana’da devam edeceğini açıkladı.
XS
SM
MD
LG