Erişilebilirlik

Obama’dan Irak Başbakanı’na Tam Destek


Başkan Barack Obama, Amerika’nın Irak Başbakanı Haydar El Ebadi ve Ramadi’nin geri alınması için hazırladığı plana tam destek verdiğini söyledi.

Irak Başbakanı’nın çağrısı üzerine Ramadi’ye giden Şii milisler, kenti geri almak üzere Irak ordusuyla birlikte hazırlık yapıyor.

Milisler, bir süre önce de Tikrit’in geri alınmasında Irak ordusuna yardım etmişti.

Ancak Amerika Savunma Bakanlığı Sözcüsü Steve Warren, Ramadi’nin geri alınmasının biraz daha zor olacağını söyledi, bunun nedeni olarak da kenti terkeden Irak askerlerinin teçhizat ve silahlarını geride bırakmış olmasını gösterdi.

RAND düşünce kuruluşu uzmanlarından Ben Connable, Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada, Irak askerlerinin geride tank, zırhlı araç ve cephane bırakmasının durumu daha da zorlaştırdığını söyledi.

IŞİD militanları Ramadi’yi, birkaç gün devam eden ve en az 500 kişinin ölümüne yol açan çarpışmalardan sonra Pazar günü ele geçirmişti.

IŞİD’in Ramadi’yi ele geçirmesi, Başkan Obama’nın Irak politikasının başarısız olduğu yolundaki eleştirilere neden oldu. Obama, Irak’taki duruma havadan saldırılarla müdahale edilmesi yolunu seçerken, bölgeye asker göndermekten kaçınıyor.

Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner, “Başkan’ın planı işe yaramıyor, artık teröristleri yenilgiye uğratacak yeni bir plan yapması gerekiyor,” dedi.

Ancak Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest ise Başkan Barack Obama’ya yeni bir savaş yetkisi vermeyen Kongre’yi kınadı.

Obama, IŞİD’e karşı savaş açmak için Kongre’den bir süre önce yetki istemişti. Earnest, “Artık Kongre’nin sürekli şikayet etmeyi bırakıp, bazı sorumlulukların altına girmesi gerekiyor,” dedi.

XS
SM
MD
LG