Erişilebilirlik

Obama’dan Guantanamo İçin Son Hamle


Küba’daki Guantanamo Üssü’nde 11 Eylül saldırıları sonrası oluşturulan hapishanenin kapatılması için yeniden adım atıldı.

Haklarında resmi suçlama olmayan terör şüphelilerinin tutulduğu üssün kapatılması için Obama yönetimi Kongre’ye sunacağı planı açıkladı.

Obama, 2008’deki seçim vaadini gerçekleştirmek için son şansı olan planın, Amerikan tarihinde bir devrin kapanışı olacağını söyledi.

Obama’dan Guantanamo İçin Son Hamle
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:15 0:00

Savunma Bakanlığı’nın ilgili planı bugün Kongre’ye sunacağını söyleyen ABD Başkanı, üssün kapanması sayesinde yılda 80 milyon dolarlık bir yükten kurtulacaklarına dikkat çekti.

Obama, “Guantanamo sorununu bir sonraki başkana devretmek istemiyorum. Bu merkezin açık kalması Amerikan değerlerine ters olduğu gibi, ülkemizin dünyadaki duruşuna da zarar veriyor” dedi ve başka ülkelerle işbirliğini engellediğini belirtti.

Barack Obama, Guantanamo’nun kapanmasına karşı Kongre’nin sürekli sınırlamalar getirdiğini savundu ve bu seferki plana daha adil yaklaşılmasını istedi.

Obama yönetiminin planında, üste kalan 91 tutukludan 35’inin kendi ülkelerine gönderilmesi, kalanının da Amerikan topraklarına nakledilmesi öngörülüyor.

Obama, ABD’deki nakil yerleri ile ilgili açıklama yapmadı ancak Pentagon yetkilileri, tasarıda 13 yer ihtimalinden söz ediyor. Bu ihtimaller Colorado, Güney Carolina ve Kansas eyaletlerindeki 7 hapishane ile ülke içindeki 6 askeri üs. Bir yetkili, tüm bu transferler ve üssün kapatılmasının maliyetinin en az 290 milyon dolar tutacağını ancak mahkumların ABD’de bulunmasının Küba’da tutulmasından 65-85 milyon dolar daha ucuz olacağını söyledi.

Guantanamo tutuklularının nakli için hazırlanan tasarılar Kongre tarafından daha önce de veto edildi. Kongre, 2011’den bu yana da ABD’ye nakillere izin vermiyor. Bu nedenle uzmanlara göre Kongre üyelerinin bu sefer kabul etme ihtimali zayıf. Obama, sağlık ve göçmenlik reformundaki gibi kanun hükmünde kararname yoluna gidebilir, zira görev döneminin son aylarında siyasal mirası adına bunu yapması ihtimaller dahilinde.

  • 16x9 Image

    Dilge Timoçin

    Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler mezunu Dilge Timoçin mesleğe 2000 yılında NTV'de başladı. 2008'de Habertürk TV'ye transfer oldu, dış haber sorumlusu olarak görev yaptı. ShowTV'de dış haber editörü ve spiker olarak çalışan Timoçin, sonrasında Al Jazeera Türk'e geçti; Al Jazeera İngilizce için prodüktörlük yaptı. Dilge Timoçin VOA Türkçe'ye katılmadan önce Reuters, Deutsche Welle gibi yabancı basın kuruluşlarıyla çalışıyordu

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 19 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:35 0:00
XS
SM
MD
LG