Erişilebilirlik

Obama'dan 'Irak'ın Egemenliğine Saygı' Vurgusu


Başkan Barack Obama, telefonla görüştüğü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Başika’daki Türk askerleriyle ilgili Irak hükümetiyle yaşanan anlaşmazlığa değindi, Türkiye’ye askerlerini Irak’ın kuzeyinden çekme çağrısı yaptı.

Başkan Barack Obama, telefonla görüştüğü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Başika’daki Türk askerleriyle ilgili Irak hükümetiyle yaşanan anlaşmazlığa değindi, Türkiye’ye askerlerini Irak’ın kuzeyinden çekmeye devam etme çağrısı yaptı.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada Obama Erdoğan’a, Irak’la yaşanan gerginliği hafifletmek için Türk askerlerinin çekilmeye devam etmesi gibi adımlar atma çağrısında bulundu ve Türkiye’nin Irak’ın toprak bütünlüğüyle “egemenliğine saygı duyması” gereksiniminin altını çizdi.

Bu amaçla iki liderin gerginliği hafifletmek amacıyla Amerika, Türkiye ve Irak arasındaki diplomatik çabalarda birlikte çalışma ve IŞİD’le mücadelede de askeri çabaları koordine etme konusunda anlaştığı bildirildi.

Türkiye’nin IŞİD’le mücadele koalisyona katkılarının önemini vurgulayan Obama, ayrıca Erdoğan’la Suriye’deki çabaları yoğunlaştırma konusunu da görüştü. İki lider bu görüşme kapsamında ılımlı Suriye muhalefetini güçlendirme yönündeki ortak çabaları, IŞİD’e baskıyı yoğunlaştırma konusunu ve Suriye krizine barışçı çözüm bulma koşullarını hazırlama çabalarını ele aldı.

XS
SM
MD
LG