Erişilebilirlik

Obama'dan El Kaide'ye Karşı Irak'a Destek Sözü


Başkan Obama Beyaz Saray'da Irak Başbakanı Nuri el Maliki'yi kabul etti

Beyaz Saray'da Irak Başbakanı Nuri el Maliki'yi kabul eden Başkan Obama, el Kaide'nin yalnızca Irak değil, tüm bölge ve Amerika için de bir tehdit olmayı sürdürdüğünü söyledi

Başkan Barack Obama, yeniden toparlamaya başlayan el Kaide’yi püskürtmek için Amerika’nın Irak’la birlikte çalışacağını bildirdi.

Obama, Beyaz Saray’da Irak Başbakanı Nuri el Maliki’yi kabul etti. Irak’ta azınlıktaki Sünniler ve çoğunluktaki Şiiler arasında çıkan şiddet olayları ülkeyi iç savaşa doğru sürüklerken, Başbakan Maliki de ülkesini bir arada tutmaya çalışıyor.

El Kaide ise Şii çoğunluktaki yönetime karşı Sünniler’e destek veriyor. Başkan Obama, el Kaide’nin yalnızca Irak için değil, bölge ve Amerika için de bir tehdit unsuru olduğunu söyledi.

Maliki de gelecek yıl seçimlerin zamanında yapılacağını belirterek, ülkede demokrasinin güçlenmesinin terörle mücadeleyi daha etkili hale getireceğini savundu.

Maliki’nin Washington ziyareti, Amerikan birliklerinin Irak’tan çekilmesinden iki yıl sonra gerçekleşiyor.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada Irak’a yardımın devam ettirilmesinin gerekli olduğu bildirildi. Ayrıca gelecek yıl bu ülkeye F-16 savaş uçakları da teslim edilecek. Ancak bazı Kongre üyeleri, Irak’a askeri yardım yapmanın doğru bir karar olup olmadığını sorguluyor. Bu siyasetçiler, Şii hükümeti azınlıktaki Sünniler’le yetki paylaşımına yanaşmamakla suçluyor.

Birleşmiş Milletler, Sünniler ve Şiiler arasındaki şiddet olaylarında Nisan ayından bu yana 7 bin 500’ün üzerinde kişinin öldüğünü tahmin ediyor. Şiddet olayları, güvenlik kuvvetlerinin Bağdat’ta Sünniler’in düzenlediği bir protesto eylemini kanlı biçimde bastırmasının ardından tırmanışa geçmişti.
XS
SM
MD
LG