Erişilebilirlik

Obama’dan Afrika’ya 33 Milyar Dolarlık Söz


ABD-Afrika İş

Washington’da düzenlenen ABD-Afrika İş Forumu zirvesinde 50 Afrikalı devlet ve hükümet başkanını ağırlayan Başkan Obama, yeni yatırım ve finansman planlarının hem Amerika’da hem de Afrika’da istihdam güvenliği sağlayacağını söyledi

Başkan Barack Obama, Afrika kıtasına 33 milyar dolar tutarında büyük ve uzun vadeli yatırım sözü verdi.

Washington’da düzenlenen ABD-Afrika İş Forumu zirvesinde 50 Afrikalı devlet ve hükümet başkanını ağırlayan Obama, yeni yatırım ve finansman planlarının hem Amerika’da hem de Afrika’da istihdam güvenliği sağlayacağını söyledi.

Amerika’nın Afrika’ya ilgisinin yalnızca doğal kaynaklarının zenginliğiyle sınırlı olmadığının altını çizen Obama, Afrika ülkeleriyle ticaretlerinin hala ABD'nin genel ticaretinin küçük bir yüzdesini oluşturduğunun altını çizdi, “Çok daha iyisini yapmalıyız” diye konuştu.

ABD-Afrika İş Forumu zirvesi bugün sona erecek.

Obama, geçen yıl açıkladığı enerji programının üç kat genişletileceğini ve kıtadaki 20 milyon yerine 60 milyon ev ve işyerine elektrik götürülmesinin hedeflendiğini söyledi.

Bununla birlikte Obama, Afrika’nın geleceğinin Amerika’da değil, Afrika kıtasının içinde yattığını sözlerine ekledi.

Afrika ülkelerinin kendi aralarında ticaretlerini geliştirmelerine Amerika’nın yardım edeceğini söyleyen Obama, komşu ülkelere ihracat yapmanın ABD'ye ya da Hollanda’ya ihracattan daha zor olmadığını belirtti.

Ebola salgınının yayılmasına da değinen Başkan Obama, Afrika ülkelerinin ekonomik geleceğinin aynı zamanda bu ülkelerdeki sağlık sistemlerinin iyileştirilmesine bağlı olduğunun altını çizdi.

XS
SM
MD
LG