Erişilebilirlik

Obama: "DACA’nın İptali Hata"


Göçmen çocukların ülkede kalmasına yardımcı olan DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals) programının yürürlüğe koyan Amerika eski Başkanı Barack Obama, programın Trump yönetimi tarafından iptal edilmesine tepki gösterdi.

Obama, Beyaz Saray’ın aldığı kararın Amerika’da büyüyen çocuklar, okullarda okuyanlar, kariyerlerine başlayan genç yetişkinler ve Amerikan bayrağına bağlılık taahhüdü yapanlarla ilgili olduğunu kaydetti.

Bu insanların Amerika’ya anne babaları tarafından getirildiğini hatırlatan Obama, kendi yönetiminin bu insaları sınırdışı etme gölgesini kaldırdığını vurguladı. Bunun Amerika’yı daha güçlü yaptığını belirten Obama, ancak gölgenin genç insanların üzerinde yine belirdiğini kaydetti.

Bu insanları hedef almak yanlış diyen Obama, “çünkü onlar yanlış birşey yapmadı” ifadelerini kullandı.

Obama, “Yeni bir işe başlamak istediler, orduda hizmet yapmak istediler ve sevdiğimiz ülkeye katkıda bulunmak istediler” dedi.

Barack Obama, “Eğer çocuğumuzun öğretmeni ya da komşumuz Amerikan rüyacısıysa onu nereye göndermek durumundayız? Bilmediği hatta hatırlamadığı bir ülkeye mi göndereceğiz?” dedi.

Obama, “Açık olalım, alınan karara yasal olarak ihtiyaç yoktu. Bu siyasi bir karar ve bir ahlaki soru” dedi. Barack Obama “Bu insanları dışarı atmak işsizlik oranlarını düşürmeyecek ya da birinin vergisini azaltmayacak ya da kimsenin ücretinmi yükseltmeyecek” ifadelerini kullandı.

Obama, “Sonuçta bu temel ahlakla ilgili” dedi.

XS
SM
MD
LG