Erişilebilirlik

Obama Casusluk Programını Sona Erdirecek mi?


Washington'da Ulusual Güvenlik Dairesini protesto gösterisi
Amerikalı yetkililer Obama yönetiminin Ulusal Güvenlik Dairesine müttefik ülkelerin liderlerini gizlice dinlemekten vazgeçmeleri emri verme konusunu tartıştığını bildiriyor.
Senato İstihbarat Komisyonu Başkanı Demokrat Dianne Feinstein Pazartesi günü yayınladığı açıklamada Beyaz Sarayın kendisine “müttefikleri dinleme programına son verileceğini” bildirdiğini belirtti. Ancak yetkililer daha sonra bu konuda henüz nihai karar verilmediğini bildirdi.
Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Caitlin Hayden yönetimin inceleme sürecinde bazı kararlar aldığını söyledi ancak Feinstein’in açıklamasıyla ilgili yorumda bulunmayı reddetti.

Amerika’nın önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal, Pazartesi günü Başkan Barack Obama’nın, Almanya Başbakanı Angela Merkel dahil bazı dünya liderlerinin telefonlarını dinlediğinden beş yıl boyunca haberdar olmadığını bildirmişti.

Wall Street Journal, kimliği açıklanmayan yetkililere dayanarak verdiği haberde, Başkan Obama’nın birkaç ay önce NSA’de iç soruşturma yapılmasına ilişkin verdiği talimat üzerine casusluk skandalından haberdar olduğunu iddia etmişti.

Gazeteye göre iç soruşturma sonucunda çok sayıda liderin telefonunun dinlendiği casusluk programı, Beyaz Saray’ın olaydan haberdar olması üzerine sona erdirildi.
Yetkililer, Ulusual Güvenlik Dairesi NSA’in çok sayıda gizli dinleme uygulaması olduğunu ve Başkan Obama’yı bunların hepsinden haberdar etmenin mümkün olmadığını kaydediyor.
Ancak Alman Bild am Sontag gazetesi, Başkan Obama’nın 2010 yılında NSA’den Almanya Başbakanı Angela Merkel’in cep telefonu görüşmelerinin dinlendiği bilgisini aldığını önesürdü.

NSA ise Başkan Obama’yla Merkel’in telefonunun dinlenmesiyle ilgili herhangi bir görüşmede bulunulduğu iddiasını reddetti.
Bu arada Almanya, cep telefonlarının dinlenmesi iddialarıyla ilgili görüşmeler yapmak üzere istihbarat uzmanlarından oluşan bir heyeti Washington’a gönderiyor.
Almanya İçişleri Bakanı Hans Peter Fiedrich, Pazar günü yaptığı açıklamada Amerika’nın, Başbakan Angela Merkel dahil, Almanların kullandığı cep telefonlarını dinlemesini kabul edilemez diye niteledi. Bakan, skandalın Almanya’nın Amerika’ya duyduğu güveni derinden sarstığını da söyledi. Merkel, konuyla ilgili rahatsızlığını Çarşamba günü bir telefon görüşmesiyle Obama’ya iletmişti.

Alman Der Spiegel dergisi NSA’in Merkel’in telefonunu, ana muhalefet lideri olduğu 2002’li yıllardan bu yana dinlediğini iddia etti. Merkel 2005 yılında başbakanlığa seçilmişti.

Almanya, Brezilya ile birlikte elektronik iletişimde kişisel mahremiyetin korunmasını garanti altına almak üzere bir BM taslağı üzerinde çalışıyor. Taslağın, Uluslararası Medeni ve Siyasi Hakların Korunması Konvansiyonu’nun Internet’i de kapsayacak şekilde genişletilmesini öngördüğünü söyledi. Taslakta Amerika’ya atıfta bulunulması beklenmiyor.
XS
SM
MD
LG