Erişilebilirlik

Obama Bireysel Silahlanmaya Karşı Yeni Önlemler Alacak


Başkan Barack Obama Kongre’ye yaptığı çağrıda sekiz yıl önce kaldırılan ‘saldırı silahları’ yasağının yeniden yürürlüğe konulması, kişilerin geçmişleri araştırılmadan silah fuarlarında satış yapılmasına izin veren hukuki boşlukların giderilmesini istedi.

Beyaz Saray’da bir açıklama yapan Başkan Obama, ateşli silahlarla işlenen suçlarla ilgili olarak Ocak ayı sonuna kadar somut öneriler hazırlaması için yardımcısı Joe Biden’ı görevlendirdiğini açıkladı.

Obama, Connecticut’taki ilkokul katliamının yaşandığı Cuma gününden buyana aralarında polis memurlarının da bulunduğu çok sayıda Amerikalı'nın ateşli silahlarla öldürüldüğünü söyledi. Cuma günü Newtown, Connecticut’ta bir ilkokula giren silahlı saldırgan 20’si çocuk 26 kişiyi öldürmüştü. Saldırganın daha önce de evlerinde annesini öldürdüğü anlaşılmıştı. Olay aynı zamanda Amerika’nın ikinci büyük okul katliamı olarak tarihe geçti.

Başkan Obama, Amerika’nın gelecekte bu katliamları önleme konusunda büyük sorumluluğu olduğunu savundu.

Obama ayrıca Kongre’nin Alkol, Tütün, Ateşli Silah ve Patlayıcılar Dairesi olarak bilinen devlet kurumunun başına atanan müdürü onaylaması gerektiğini söyledi. Daire, Amerika’da bireysel silahlanmayı kontrol etme yetkisine sahip. Kongre altı yıldır dairenin başkanlığı atamasını onaylamıyor.

Öte yandan Newtown katliamında ölenlerin cenazelerinin kaldırılması sürüyor. Okulun ölen müdürü, bir öğretmen ve üç çocuk, bugün toprağa verildi.

Katliamın yaşandığı Sandy Hook İlkokulu dışında Newtown’daki tüm okullarda dersler devam ediyor. Yetkililer, bazı okulları Ocak ayında yakındaki Monroe kentine taşımak için hazırlık yapıyor.

Polis ise hala saldırganın katliam yapma nedenini bulmaya çalışıyor. 20 yaşındaki Adam Lanza’nın ilk önce evde annesini öldürdüğü, daha sonra da annesine ait silahlarla Sandy Hook İlkokulu’na gittiği belirtiliyor.

Çocukların da kurban verildiği bu toplu katliam, Amerika’da bireysel silahlanma tartışmalarını yeniden alevlendirdi.

Demokrat Partili California Senatörü Dianne Feinstein, 1994 yılında uygulattığı, ancak sadece on yıl yürürlükte kalabilen saldırı silahları yasağının yeniden getirilmesini istiyor. Feinstein, gelecek ay Kongre’nin yasama dönemi başladığı zaman yeni bir yasa sunacağını bildirdi.

Amerika’da tarihin en büyük okul katliamı 2007 yılında Virgina Tech adıyla bilinen Virgina Politeknik Enstitüsü ve Eyalet Üniversitesi’nde yaşanmıştı. Okulun öğrencilerinden bir silahlı saldırgan elindeki yarı otomatik silahlarla 32 kişiyi öldürdü.
XS
SM
MD
LG